Maaklerid lõpetavad tasuta lõunad

09. november 2017, 06:00
Uuest aastast tuleb aktsiaanalüüside jagamise eest raha küsima hakata.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171109/BORS/171109789/AR/0/analüüs.jpg
Ainult tellijale

Jaanuaris kehtima hakkav euroregulatsioon pöörab pea peale aktsiaanalüüside maailma – maaklerteenust pakkuvad ettevõtted peavad üksteiselt sellise info jagamise eest raha küsima hakkama.

Pankadele ja aktsiaanalüüse pakkuvatele asutustele toob see kaasa hulga muutusi. Kas sellega seoses võib ka väikeinvestorite jaoks heade analüüside kättesaadavus kehvemaks muutuda?

Kolm Eesti aktsiaanalüüse pakkuvat panka jäävad vastustes tagasihoidlikuks. Et muutus, mille toob kaasa Euroopa hiidregulatsioon MiFID II, pankadele peavalu valmistab, võib finantsajakirjandusest lugeda juba kuid. Probleeme tekitab see eelkõige pankadele, ja kuidas MiFID II nõudeid praktikas ja detailides lahendada, jääb iga asutuse enda otsustada.

Kui siiamaani oli kombeks, et aktsiaanalüüse pakuti nii-öelda tasuta ja kulud kattis pank aktsiavahendusest saadava rahaga, siis niimoodi enam teha ei tohi.

MiFID II reguleerib finantsturgudel mitmeid valdkondi, sealhulgas analüüsi. Senini on analüüsi pakutud aktsiavahendusele n-ö lisandväärtusena. 2018. aasta jaanuarist kehtima hakkav direktiiv nõuab, et analüüs oleks vahendustegevusest eraldatud, et kliendil oleks võimalus saada maaklerteenust ilma analüüsita ja vastupidi, analüüsi ilma maaklerteenuseta. Kuidas iga analüüsipakkuja selle lahendab, on enne MiFID II jõustumist veel vara öelda,“ rääkis Swedbanki Baltikumi aktsiaanalüüsi juht Marek Randma.

"Praktikas tähendab see seda, et kui investeerimisühing teeb klientide nimel tehinguid teise investeerimisühinguga, ei ole tal lubatud viimaselt tasuta investeerimisanalüüsi saada,“ selgitas SEB kommunikatsioonijuht Evelin Allas.

Protsess on pooleli nii Swedbankis, SEBs kui ka LHV pangas - nii et kuidas muudatused praktikas rakenduvad, ei osanud veel ükski pank öelda. Võimalikke stsenaariumeid on mitu ning mustema variandina võivad pangad kaaluda ka aktsianalüüsi teenuse pakkumise loobumist.

Vähem analüüse? Kõrgem hind?

LHV institutsionaalse panganduse juht Ivars Bergmanis kinnitab, et neil jääb analüüsiteenus alles. „Aktsianalüüs jätkub kindlasti. Sealjuures tuleb öelda, et viis, kuidas analüüse erinevatele klientidele jagama ning hinnastatama hakatakse, muutub. Olukord loob komplekssema ärimudeli," selgitas ta.

Kui vaadata rahvusvahelisest perspektiivist, siis MiFID II nõutava aktsiaanalüüsi ja kauplemistegevuse lahtilöömise nõude järgi saavad Balti (ja teised väiksemad turud) olema pigem halvemas kui paremas seisus, nentis Bergmanis ja lisas, et selle põhjuseks on asjaolu, et rahvusvahelistel aktsiaturgudel domineerivad indeksid.

Väikeinvestorite ligipääs võib suures plaanis halveneda juhul, kui pangad otsustavad uurimistegevusele vähem ressursse eraldada – näiteks kui näevad, et uute regulatsioonide tõttu on ärimaht väiksem, või kui pangad otsustavad analüüse ärimahtude vähemise tõttu kõrgemalt hinnastada, ütles Bermanis.

„Ainult aeg annab arutust,“ nentis ta ja lisas, et LHV Balti analüüside jaeinvestoritest klientide jaoks suuri muutusi ei tule.

Mis Baltikumi alles jääb?

Evelin Allas kinnitas, et SEB on MiFID II rakendamisega lõpusirgel, kuid kõik detailid veel paigas pole. Küll kinnitas ta, et kliendi jaoks ei muutu SEB töökorralduses midagi "nähtavalt".

„MiFID II nõuded ei muuda midagi investeerimisühingu enda koostatud analüüsi jaotamises neile klientidele, kes ise ei ole investeerimisühingud,“ ütles Allas. See tähendab, et erainvestorid, kes enne said pangalt tasuta panga enda analüüse, peaksid neid ka tulevikus saama.

Uus regulatsioon puudutab olukordi, kus investeerimisühing saab analüüsi kolmandalt isikult ning teeb selle kolmanda isiku vahendusel oma klientide tehingud. Sel juhul peab ühing uute nõuete põhjal hakkama sellele kolmandale isikule investeerimisanalüüsi eest tasu maksma. Regulatsioon annab selleks kaks võimalust: tasu maksab investeerimisühing enda arvelt või seab iga lõppkliendi nimel üles spetsiaalse konto, millelt nimetatud tasu maksma hakatakse, selgitas Allas.

„Swedbank alustas sellest suvest koostööd Kepler Cheuvreux'ga ja selle tulemusena liitus ka panga Põhjamaade aktsiaanalüüs Kepler Cheuvreux'ga. Baltikumi analüüs jätkas endiselt Swedbanki osana. Et uute direktiividega vastavuses olla, on ka Balti analüüsis teatud muudatused vajalikud,“ ütles Marek Randma. Ta kinnitas, et sarnaselt ülejäänud Euroopa analüüsipakkujatele muutub ka neil osa teenuseid tasuliseks. Millised täpselt, seda ei tea.

„Lisaks oleme pidanud täiendama disclaimer'eid ja lisama teatud elemente analüüsi toodangusse. Kuna analüüsi direktiiviga vastavusse viimine on veel pooleli, siis tõenäoliselt tuleb veel muutusi, millest anname klientidele lähiajal teada,“ ütles Randma.

Bergmanis teatas, et LHV otsused sõltuvad ka klientide tagasisidest ning et hulk institutsioone on segaduses, milline nende muudatuste lõppvariant välja nägema hakkab. „Hakkame tõenäoliselt pakkuma hulka hinnapakette, seda just klientide ja nende makseviiside eripärade tõttu,“ märkis Bergmanis.

Analüütikute töökohad löögi all

Analüüse pakkuvates ja ostvates institutsioonides valitseb veel arusaamatus, mida Euroopa Liit aktsiaanalüüside puhul täpselt silmas peab.

Financial Timesile intervjuu andnud sektori kõneisikud nentisid, et tõepoolest on MiFID II jätnud justkui võimaluse pakkuda tasuta analüüse – aga seda ainult juhul, kui sellest poleks praktilist kasu investeerimisotsuse tegemisel. Samuti polevat päris selge, kuidas on lugu näiteks futuuride analüüsiga.

Mitmed suurpangad, teiste seas näiteks ING ja Credit Suisse, on teatanud, et plaanivad vähemalt osa, kui mitte kõiki oma fikseeritud tulumääradega toodete, valuuta ja toorainete kohta käivaid analüüse jätkuvalt tasuta pakkuda.

Seevastu Londonis asuv analüüsimaja Autonomous Research LLP teatas Bloombergile, et muudab hinnamudelit selliselt, et soovija peab ühe aktsia kohta käiva raporti eest välja käima vähemalt 1000 dollarit. JPMorgan jällegi teatas, et on hinnanud ühe analüütiku töötunni 2500 dollarile ja see võetakse hinnastamisel arvesse.

Mida Bloombergiga vestelnud eksperdid kardavad, on see, et kuigi hinnastamine muudab rahastamise ühest küljest läbipaistvamaks, võidakse hakata tellima vaid suurettevõtete analüüse ning väiksemad ja keskmise suurusega börsiettevõtted jäävad tähelepanu alt välja ning see võib omakorda kaudselt halvendada ka väikeinvestoritele jagatava informatsiooni mahtu ja kvaliteeti.

Samuti tähendab regulatsiooni rakendamine, et kuna analüüside eest peab maksma hakkama ja ettevõtted valivad väiksema arvu aktsiaanalüüse, siis kaob ka nõudlus analüütikute järele. Business Insider kirjutas, et JPMorgani juht usub, et temasuguste ettevõtete analüüsile kuluvat raha vähendatakse tulevikus vähemalt poole võrra.

On selge, et see tähendab ka analüütikute töökohtade kaotamist. Sellega seoses saab tõenäoliselt ka väiksematel analüüsimajadel raske olema. Suurpank BNP Paribas plaanib Reutersi andmetel loobuda igast kolmandast analüütikust.

Milline hakkab MiFID II-järgne maailm Eestis välja nägema, selgub täpsemalt järgmise aasta jaanuaris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. November 2017, 14:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing