Mait Kraun • 11. november 2017 • 3 min
Jaga lugu:

Wall Streetil on uus suur mure

New Yorgi börs  Foto: EPA

Wall Streetil on tekkinud uus murekoht – rämpsvõlakirjade kiire hinnalangus, kirjutab MarketWatch.

Börsil kaubeldav fond SPDR Bloomberg Barclays High Yield Bond ETF, mis kajastab rämpsvõlakirjade (junk bonds) käekäiku, kukkus sellel nädalal madalaima tasemeni alates 24. märtsist. Ka teine tuntud rämpsvõlakirjade ETF – iShares iBoxx High Yield Corporate Bond ETF – jõudis samuti viimase 8 kuu madalseisu, selgub FactSeti andmetest.

Mõlemad ETFid langesid selle kuu alguses 200 päeva libisevast keskmisest madalamale – see annab märku, et pigem on praegu rämpsvõlakirjade trend alla. Tehnilised analüütikud jälgivad nii lühi- kui ka pikaajalisi libisevaid keskmisi hindu. Need aitavad aru saada, kas vara on langus- või tõusutrendis.

Rämpsvõlakirjade hinnalangus tuleb ajal, mil Standard & Poor’s 500 ja Dow Jonesi indeksid on ületamas uusi rekordeid. Tavaliselt on rämpsvõlakirjade ja aktsiate vahel positiivne korrelatsioon – nende hinnad liiguvad samas suunas. Rämpsvõlakirjad näitavad, kui suuri riske on investorid nõus võtma. Huvi rämpsvõlakirjade vastu on olnud suur, sest turvalisemad võlakirjad (näiteks USA 10- ja 30-aastased võlakirjad) pakuvad ajalooliste keskmistega võrreldes küllaltki väikest tootlust, vaatamata sellele, et Föderaalreserv on juba intressimäärasid tõstmas.

Võlakirjad, mille tootlus on kõrgem, on ka riskantsemad ja pakuvad seega investoritele kõrgemat tulu. Viimasel ajal on aga rämpsvõlakirjade ja aktsiate hinnad liikunud eri suundades ja see on paljud Wall Streeti eksperdid kulmu kergitama pannud (vt allpool olevat graafikut).

Rämpsvõlakirjade ETF vs S&P 500 indeks.  Foto: FactSet/MarketWatch

Mõned investorid ja eksperdid arvavad, et rämpsvõlakirjade hinnalangus võib ette ennustada aktsiaturgude suuremat kukkumist. Pessimistide seas on ka DoubleLine Capitali juht Jeff Gundlach.

JNK ETF down six days in a row, closing near its seven month low. SPX up five of last six days, closing at an all time high. Which is right?— Jeffrey Gundlach (@TruthGundlach) November 8, 2017

Wall Street Journal tõi välja, et niinimetatud tootluse preemia (spread) intressimäärade (going rates) suhtes on viimase kahe kuu kõrgeimal tasemel ja kasv jätkub. MarketWatchi kolumnist Mark Hulbert ütles, et kõrge tootlusega võlakirjade ja võrreldava tähtajaga USA riigivõlakirjade tootluse vahe on Bank of America Merrill Lynchi andmetel vaid 3,5 protsendipunkti (vt allpool olevat graafikut).

Ühendriikide kõrge tootlusega võlakirjade spread  Foto: Bank of America/MarketWatch

„See tähendab, et rämpsvõlakirjade investorid tahavad võrreldes võlakirjadega saada ainult 3,5 protsendipunkti võrra suuremat tootlust. Risk on aga palju suurem ja see ei tundu olevat piisavalt suur kompensatsioon selle katmiseks,“ nentis Hulbert.

Investeerimisfirma BTS Asset Managementi tegevjuht ja portfellihaldur Matthew Pasts tõi välja, et viimasel ajal on tõusnud ka USA riigivõlakirjade tootlus. Reedel oli 10-aastaste võlakirjade tootlus 2,38 protsenti, nädala alguses 2,33 protsenti. Võlakirjade hinnad ja tootlus liiguvad vastassuunas.

„Viimase 12 kuu jooksul oleme näinud mitmel korral, kuidas võlakirjad on proovinud ületada seda 2,6protsendi taset. Kui tootlus langeb, siis võlakirjade hind tõuseb. Samal ajal on rämpsvõlakirjade turg liikunud positiivses trendis (hind langeb ja tootlus tõuseb) ning see tekitab muret,“ ütles Pasts.

Investeerimisfirma Lehmann Livian Fridson Advisorsi investeeringute juht Marty Fridson ütles MarketWatchile, et rämpsvõlakirjade turu mõranemine ei tähenda tingimata seda, et aktsiaturud nüüd kiiresti kukkuma hakkavad. Mõõdukas langus on aga võimalik. „Kas see võib tekitada aktsiates väikse korrektsiooni? Ma arvan, et jah,“ ütles ta.

Neljapäeval odavnesid aktsiaturud küllaltki palju ning mitmed eksperdid arvavad, et põhjuseks on just rämpsvõlakirjade turg.

Fridson nentis, et Ühendiikide majanduse fundamentaalnäitajad on siiski jätkuvalt tugevad. USA majandus kasvas kolmandas 3 protsenti, mis oli oodatust kiirem kasvutempo. Teises kvartalis tõusis Ühendriikide majandus 3,1 protsenti.

„Inimesed otsivad põhjusi, miks olla pessimistlikumalt meelestatud. Kõrged hinnatasemed ei ole aga piisavad, et põhjustada turgude langust,“ ütles Fridson.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt