Indrek Mäe • 16 november 2017

EstateGuru hapu laen nõuab investorilt kannatlikkust

EstateGuru Toome puiestee projekti hetkeseis.  Foto: Andras Kralla

Kinnisvarabüroo Uus Maa hinnangul võib EstateGurus hapuks läinud Toome puiestee projekti tagatiseks oleva objekti realiseerimine ning seetõttu ka investorite raha kättesaamine aega võtta.

„Tagatisvara realiseerimine sõltub, nagu ka vabaturul, konkreetsest objektist,“ selgitas Uus Maa analüütik Igor Habal. „Likviidsema tagatisvara realiseerimine läheb üldjuhul kiiremini kui vähemlikviidsema oma,“ märkis ta.

Kuna Toome puiestee projekti arenduslaenu tagatiseks on Nõmme linnaosas üle 1500 ruutmeetrisel kinnistul paiknev 544,7ruutmeetrise üldpinnaga lõpetamisjärgus eramu, on Habali hinnangul põhiküsimus, milline on selle valmidusaste. „See eramu on suure üldpinnaga lõpetamisjärgus hoone, mille puhul on kõige olulisem küsimus selle valmidusaste, see tähendab, kui palju peab sinna veel investeerima, et see saaks täielikult valmis,“ rääkis Habal.

Eksperdi hinnangul võib sellise tagatise realiseerimine aga keeruliseks osutuda. „Sedavõrd suure üldpinnaga hoonete turg on üldjuhul vähelikviidne ning ootab pigem erahuvidega ostjat,“ ütles Habal.

Habali hinnang heidab valgust ka asjaolule, miks arenduslaenu eest võlgu ettevõtte Omale OÜ juht Urmas Labande Äripäevale teemat kommenteerides optimistlikuks jäi. Nimelt lubas Labande teisipäeval, et suudab enne seda, kui kohtutäitur tagatisvara reaaliseerida jõuab, selle ise välja osta.

Testib ühisrahastust

Konkreetset hapu laenu juhtumit hindab Habal aga kinnisvaraturgu iseloomustava optimismi ning arendusmahtude suurenemise ja hinnatõusu taustal pigem positiivseks. „See annab tunnistust sellest, et ühisrahastus ei ole lollikindel kõrge tootlusega investeerimisvõimalus, vaid sel on omad riskid,“ nentis Habal.

Teisalt testib juhtum nii EstateGurut kui ühisrahastust tervikuna. „Ühtlasi peaks see omakorda näitama, et kui efektiivselt töötab ühisrahastuses riskijuhtimismudel, mis praeguse juhtumi puhul mõjub EstateGuru renomeele pigem positiivselt,“ arvas Habal. „Nagu ütlevad antiikaja filosoofid, siis juhtimisoskus selgub tormisel merel,“ lõpetas ta positiivse noodiga.

Tesipäeval teatas EstateGuru investoritele, et Toome puiestee arenduslaenu võtja ei tasunud määratud ajaks kogunenud võlga ning seetõttu realiseeritakse tagatisvara, eesmärgiga tagastada investoritele kogu nende raha. Labande juhitud Omale OÜ on investoritele võlgu 224 000 eurot ning projekti all on kinni 294 investori raha. Tagatisvara alghinnaks on oksjonil 313 280 eurot.

Äripäev on investorite tähelepanu Toome puiestee projektile juhtinud ka varem. Ka Toona lubas Labande võla peagi tasuda. Samal ajal hoiatas anonüümseks jääda soovinud lugeja investoreid, et Labande on „petis, kes punub väga kahtlaseid skeeme, võtab laene ja kasutab raha sihtotstarbetult“.

Hetkel kuum