Oslo börsi täht, mis sobiks ka Eesti investori portfelli

20. november 2017, 06:00
Orkla juhtkond esitleb uusi inimkujulisi maiustusi.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171120/BORS/171119810/AR/0/AR-171119810.jpg
Ainult tellijale

Viimastel aastatel Balti suurimaks toidukaupade tootjaks tõusnud Norra toidu- ja esmatarbekaupade kontsern Orkla laiendab jõudsalt oma brändiportfelli ja kostitab aktsionäre stabiilsete dividendidega.

Oslo börsil kümne enimkaubeldud ettevõtte sekka mahtuv aktsia võiks ka meie investorite suuremat tähelepanu köita. Kui sageli jäävad välismaised toidukontsernid Eesti investoritele kaugeks, siis Norra toiduhiiu Orklaga on teised lood - kes meist ei rahuldaks oma magusaisu Kalevi kommidega või maitsestaks praekartuleid Felixi tomatipastaga.

Lisaks kuuluvad kontserni üha täienevasse brändiportfelli lõunanaabrite suurim magusatootja Laima ning põhjanaabrite snäkitootjad Taffel ja Panda, mille tooteid leiab pea iga eestlase toidukorvist.

Killustunud ärist fokusseeritud tegevuseni

Peale tuntud brändide on Orklal ette näidata ka väärikas ajalugu. Tegemist on Norra vanima ärikonglomeraadiga, mis oma 350 tegutsemisaasta jooksul jõudnud mitu korda tegevusala vahetada. Kuigi Orklal on osalus näiteks värvitootmises, hüdroelektrijaamas ja kinnisvaraettevõttes, on nende tegevus viimastel aastatel keskendunud üha enam põhiärile ehk toidu- ja esmatarbekaupadele.

Nii müüdi tänavu maha ka 50% osalus alumiiniumitootmises Sapa. Samal ajal võetakse aga Skandinaavias ja Baltikumis aktiivselt üle teisi toidu- ja tarbekaupade tootmisega tegelevaid ettevõtteid, millest viimane oli Norra maitseainetootja Arne B. Corneliussen.

Sapa müügi üle võisid rõõmustada ka aktsionärid, kuna selle tulemusena maksti sel esmaspäeval spetsiaalset dividendi 5 Norra krooni (ca 50 eurosenti) aktsia kohta.

Orkla on viimaste kümnendite jooksul üldse oma aktsionäridele eeskujulikult dividende maksnud. Tänavu mais tehti väljamakse 2,6 Norra krooni aktsia kohta, mis annab dividenditootluseks 3,2%. Handelsbankeni analüütikud prognoosivad, et järgmistel aastatel jääb dividenditootlus samuti 3% lähedale ja kui kulukaid ülevõtmisi ei toimu, võib see isegi tõusta.

Keeruline käivet kasvatada

Ülevõtmised on aga peamine põhjus, miks ettevõtte käive on lähiaastatel paranenud. Põhiäri orgaaniline käibekasv seevastu analüütikuid ja aktsionäre ei rõõmusta. See on viimastes kvartalites jäänud vaid paari protsendi lähedale, mis pole tihedas konkurentsiolukorras piisav.

Kõrgemaid ootusi peegeldab ka Orkla aktsiahinna liikumine, mis on sel aastal iga kord pärast kvartalitulemuste avalikustamist langusesse pööranud. Tänaseks on aktsia võrreldes aasta algusega põhimõtteliselt samal tasemel, kaubeldes 80 Norra krooni lähedal.

25. oktoobril avalikustas ettevõte oma kolmanda kvartali tulemused, mille järgi kasvas käive 5%, 9,86 miljardi Norra kroonini, ja ärikasum 8%, 1,27 miljardi Norra kroonini. Kasum aktsia kohta jätkuvatest tegevusvaldkondadest kasvas 11%, 0,98 Norra kroonini. Orkla põhiäri, esmatarbekaupade segmendi müük kasvas aga vaid 4% ja selle orgaaniline kasv oli 1,2%.

Orkla presidendi Peter A. Ruzicka sõnul esitas möödunud kvartal ettevõttele palju väljakutseid, kuna peamiste toorainete hinnad jätkasid Euroopa Liidus tõusmist. “Sellegipoolest õnnestus meil parandada oma tegevuskasumit, kuna säilitasime kasvu ja kärpisime kulusid. Saavutasime tarbekaupade segmendis juba 14. järjestikusel kvartalil orgaanilise käibekasvu,” lisas Ruzicka.

Toorainete hinnatõus pärsib kasumit

Just nn pehmete toorainete hinnatõusu peavad toiduainetööstuse puhul negatiivseks teguriks ka analüütikud. Olukorra muudab kehvemaks ka asjaolu, et Orklal on oma põhiturgudel Skandinaavias väga keeruline hindu tõsta, kuna bränditoodete ja private label'i ehk jaekettide omamärgistusega toodete konkurents kasvab.

Bloomberg Intelligence’i analüütik Duncan Fox tõi värskes ülevaates välja ka Orkla vajaduse oma tehaste tööd veelgi optimeerida ja kulusid kärpida. “Kui Orkla tahab pidada kinni oma 6-9% ärikasumi eesmärgist 2016.-2018. aastal, võib olla tarvis sulgeda veelgi rohkem tehaseid. Seda eriti juhul, kui turu üldine kasv jääb nõrgaks,” märkis Fox.

Handelsbankeni analüütikute sõnul tuli Orkla kolmanda kvartali ärikasum 1-2% oodatust parem tänu hüdroelektrijaama tegevusele. Samal ajal jäi põhiärist teenitud kasum oodatust väiksemaks, ja seda samuti tooraine hinnatõusu tõttu.

“Kulude kärpimine ja initsiatiiv hinnatõusuks peaks tulevikus toetama paremaid marginaale ja kasumeid,” jäid panga analüütikud siiski optimistlikuks ja kinnitasid aktsiale oma "osta"-soovitust. Samas langetasid nad aktsia hinnasihi 91 Norra kroonilt 86 kroonile, kuid seda äsja aset leidnud erakorralise dividendiväljamakse tõttu.

Tulevik toob veelgi ülevõtmisi

Orkla tulevik sõltub suuresti sellest kui jõuliselt suudetakse oma toote- ja brändiportfelli laiendada ning kuidas viiakse lõpule oma restruktureerimiskavad ja innovatsiooniplaanid. Praegu on ettevõtte tegevus tarbekaupade brändide valdkonnas jagatud nelja segmenti: toit, kondriititooted ja suupisted, hooldustooted, toidu koostisosad. Peamisteks turgudeks on Põhjamaad ja Baltikum, kust tuleb lõviosa käibest. Tugevas fookuses on ka Kesk-Euroopa riigid nagu Tšehhi, Slovakkia, Austria ja Ungari. Ettevõtte jaoks on aga kõige kiiremini kasvav turg hoopis India, kus otsitakse lähiaastatel laienemisvõimalusi.

Orkla juhtkond on märkinud, et lähiajal põhiturgudel kiiret kasvu oodata pole ja ebakindlust lisab ka toorainete hinnatrend. Samas avaldatakse lootust, et tänavu neljandas kvartalis ja 2018. aasta alguses kasuminumbrid paranevad just tänu kulude kärpimisele ja toodete lõpphindade tõstmisele. Kas viimane tihedas konkurenstiolukorras ka õnnestub, selles analüütikud nii kindlad pole. Küll aga on nende hinnangul lootustandev, et ettevõte jätkab kärpeplaanide täitmist ja on planeeritud 27 tehasest sulgenud juba 21. Selle käigus on vähendatud dubleerivaid tegevusi ja tõstetud efektiivsust.

Tulevikus jätkab Orkla tõenäoliselt ettevõtete ülevõtmisega ja selleks tal praegu raha jagub. Kuid alati on õhus ka võimalus, et mõni suurem ettevõte ostab ühel päeval hoopis Orkla enda ära.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. November 2017, 10:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing