Märt Belkin • 20. november 2017 kell 8:36

Saksa valitsuskriis loksutas börse

Foto: EPA

Saksamaa koalitsioonikõneluste läbikukkumine viis Saksa börsi avanedes pea kahe kuu madalaimale tasemele, langes ka kogu Euroopa aktsiaturg. Päeva edenedes jõudis turg aga hoopis rohelisse.

Euro kurss dollari suhtes langes varahommikuse seisuga 0,5 protsenti 1,1735 dollarini. Näiteks jeeni suhtes saavutati aga vahepeal isegi kahe kuu madalaim tase ehk 131,6 jeeni, edastas Reuters.

Hiljem aga tuul pöördus, kuna valuutakauplejad jõudsid järeldusele, et võimukõneluste äpardumine ei tohiks regiooni majandusele suuremat mõju avaldada, märkis Bloomberg. Kella 11 ajal maksis euro 1,1798 dollarit, mis on isegi nelja nädala kõrgeim tase.

Küll aga said löögi Saksa aktsiad: aktsiaindeks DAX langes 0,2 protsenti pea nelja nädala madalaimale tasemele. Oma mõju oli sellel ka kogu Euroopale, ehkki mitte väga suur – Stoxx Europe 600 indeks langes 0,05 protsendi jagu, vahendas Bloomberg.

Saksa liidukantsleri Angela Merkeli pingutused kolmepoolse võimuliidu loomiseks kukkusid läbi, kuna liberaalsed Vabad Demokraadid otsustasid läbirääkimistelt eemale tõmbuda. See tähendab, et esimest korda sõjajärgsel ajal tuleb Saksamaal ametisse panna kas vähemusvalitsus või korraldada erakorralised valimised.

Õhtuks tegi turg aga taas ümberpöörde ning Saksa börs jõudis hoopis 0,6 protsendi jagu plussi. Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier kutsus poliitikuid üles kõnelusi jätkama ning erakorralisi valimisi ära hoidma. Turgu kergitas ka autosektor, kuna Volkswagen tõstis enda kasumiprognoosi. Stoxx Europe indeks jõudis samuti 0,6 protsenti plussi.

Hetkel kuum