Kuidas alustada idufirmasse investeerimist?

04. detsember 2017, 06:00
Ingelinvestor ja EstBANi juhatuse liige Ivo Remmelg
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171204/BORS/171129710/AR/0/AR-171129710.jpg
Ainult tellijale

Alustav ingelinvestor peab arvestama sellega, et suurem osa idufirmadest läheb hingusele ning edukaks investeerimiseks tuleb läbi töötada hulk firmasid. Kui portfell on väiksem, tuleks investeeringuid teha teistega koos.

Idufirmadesse investeerimisel on kõigepealt tähtis endalt küsida, kas oled valmis raha kaotama. Kui jah, siis tuleb teha piisavalt investeeringuid, et portfelli mõistlikult hajutada, soovitavad ingelinvestorid.

Kasuks tuleb ka paks rahakott, täpsemini sajad tuhanded eurod. Kellel neid summasid välja käia ei ole, saab teha sündikaatinvesteeringuid või valida endale sobiva ühisrahastusplatvormi.

Õigete idufirmade valimisel on vaja tähelepanu pöörata ideele või tootele, ettevõtte meeskonnale ja turusituatsioonile. Investor peaks kindlasti meeles pidama, et edukaid firmasid on väga vähe ja seetõttu peaksid vähesed ka rahastust saama.

Kuidas alustada investeerimist?

Kuidas sõeluda välja edukad?

Ingelinvestor ja EstBANi juhatuse liige Ivo Remmelg rääkis novembri alguses Tartus Investeerimisklubi üritusel, et edukal idufirmal on vaja kolme komponenti: ressursid, toode/teenus ja turg. „Kui keegi tuleb raha küsima, siis peaks investeerima neid kolme komponenti arvestades. Kui kellelgi on jube hea idee, aga pole turgu, toodet ega ressursse, siis on õnnestumise tõenäosus väga väike.“

Tähtis on küsida, et kui nad teevad eduka toote, kas nad suudavad ettevõtet ka kasvatada. Kas nad teavad, mis on aktiva ja passiva? Ei piisa sellest, et neil on mingi toode, mida nad ühele inimesele müüsid, rõhutas Remmelg.

Investori sõnul on tähtis faktor ka see, et ettevõttel on meeskond ja mitu asutajat. „Üksikutel huntidel on probleem, et nad kipuvad oma maailmapildiga niiöelda ära triivima. Väldi ühe asutajaga ettevõtteid,“ seletas ta klubilistele.

Kui ettevõttel on üks juht, siis võib ta piiramatu võimu tõttu hakata tegema halbu otsuseid. „Asutajad testivad üksteist oma ideede vastu ja teevad vähem vigu,“ ütles Remmelg.

Edukaid on väga vähe

Remmelg rääkis, et idufirmade seas on väga vähe neid, kes lõpuks edu saavutavad. „Saja investoreid otsinud ettevõtte seast saab raha kümme firmat. Nendest üks saab enam-vähem edukaks. Nii edukaks, et inglil tekib naeratus näole. Seda on jube vähe,“ nentis ta.

Remmelg rõhutas, et seetõttu peaks investeerima ainult siis, kui oled selle raha valmis kaotama. Nii ongi tähtis portfelli tasakaalustada ja hajutada. Tema sõnul võiks idufirmadesse tehtud investeeringud moodustada portfellist 10-20 protsenti. „Ülejäänud investeeringud tasub teha teistesse sektoritesse või varaklassidesse.“

Investeeringuid peaks tema soovitusel igal juhul olema üle kümne. "Kui teha alla kümne investeeringu, siis statistika näitab, et õigele firmale ei pruugigi pihta saada.“

Investeeringu ajahorisont peaks olema 5-10 aastat. Pärast seda ostetakse tavaliselt ettevõte ära või läheb hingusele. Kui on hea ettevõte, siis võib see jõuda 10 aastaga börsile, mis on väga haruldane, seletas Remmelg. „See on päris pikk periood ja vahepeal ei ole võimalik väljuda. On teatud erisused, aga üldjuhul pole see võimalik. Enamikul juhtudest idufirma lihtsalt lõpetab tegevuse ja sa ei näe oma raha kunagi.“

Milliste faktorite koostoime iseloomustab edukat äri?

Palju investeeringuid peaks tegema?

Remmelga sõnul on optimaalne umbes 20-30 investeeringut kümne aasta jooksul. Alguses ei peaks aga kümmet investeeringut ära tegema, kõigepealt tuleks õppida turgu tundma. „Kohe ei tasu investeeringuid tegema asuda. Tehke näiteks kümme otsust ära ja siis saate aru, millised olid valed ja millised õiged. See aitab edaspidi paremaid otsuseid teha.“

Ingelinvestor aga peaks tegema minimaalselt 20 investeeringut. Heade otsuste tegemiseks on vaja analüüsida vähemalt 20-30 idufirmat, enne pole võimalik positiivseid otsuseid teha, lisas Remmelg.

Milliste summadega investeerida?

Remmelga hinnangul on mõistlik investeerida ühesse ettevõttesse vähemalt 10 000 eurot. Summa, mida idufirmad tavaliselt vajavad, ulatub investori sõnul 50 000 eurost 500 000 euroni.

„Mõistlik idufirma ei taha osanike nimekirja liiga kirjuks ajada. Kui sul on 100 osanikku, siis on väga raske näiteks läbirääkimisi pidada. See tähendab, et väikeste summadega on raske tegutseda. Ettevõtted lihtsalt ei taha neid 500euroseid omanikke,“ nentis Remmelg. „Mõistlik on 10 000 eurot, Eesti mõistes ka 5000 eurot. Idufirmadesse investeerimiseks peab olema päris korralik varandus.“

Kui firmal aga hästi hakkab minema, siis on mõttekas teha jätkuinvesteeringuid – näiteks 20-30 protsendi ulatuses oma ingelinvesteeringute koguvarast, seletas investor.

Kuidas teha väiksemaid investeeringuid?

Üks võimalus, kuidas vajalikku summat kokku saada, on luua sündikaat. Üks on grupis juhtiv investor ja investeerimisotsus tehakse koos. „Kui sul ei õnnestu ühtegi teist investorit leida, siis järelikult on vale investeering. Sündikaadis on grupimõtlemine ja see suurendab tõenäosust, et investeering on edukas,“ nentis Remmelg.

Investor Rein Lemberpuu lisas, et sündikaatinvesteeringutes saab osaleda alates 5000 eurost. „EstBAN pakub võimalust osaleda näiteks Angel Investment Programmis, kus investeeringu suuruseks ongi 5000 eurot,“ ütles ta.

Väikeinvestoritele ühisrahastusplatvormid

Kuidas aga investeerida summadega, mis jäävad 1000 euro piiresse? Selleks on loodud eelkõige ühisrahastuse platvormid. Näiteks Funderbeami kaudu investeerides hakkab osanikuks platvorm, mitte investor. „Soovitavalt peaks jagama ka platvormiriski, ehk tegema investeeringud läbi paari erineva platvormi, sest need platvormid on ise ka tihtipeale alustavad ettevõtted.“

Ka Lemberpuu hinnangul tasub väiksemate summadega alustada just ühisrahastuses. Eestis tõi ta näiteks Funderbeami, rahvusvahelises skaalas AngelListi.

Remmelga sõnul ei tea keegi, kas platvormid on ka kümne aasta pärast alles. Hea on aga see, et osadel platvormidel on ostetud firmade osalus kohe kaubeldav, samas võib ostjate leidmine olla keeruline. „Platvormidel on väga okei teha 500-1000eurone investeering.“

„Kui ingelinvesteeringuteks mõeldud summa jääb 20 000 euro juurde, siis tee investeeringuid läbi ühisrahastuse. Kui ingelinvesteeringuteks mõeldud raha on rohkem, näiteks 200 000 eurot, siis tasub otse investeerida,“ ütles Remmelg.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. December 2017, 15:32

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing