Kaspar Allik • 12. jaanuar 2018 • 2 min
Jaga lugu:

Hiina neelab maailma toormeid

Hiina kaevandustöölised tööle minemas  Foto: EPA

Hiina jätkab suurtes kogust toormaterjalide importi, lüües uusi rekordeid alates naftast kuni sojaubadeni, kirjutab Bloomberg.

Hiina on suurim toormete tarbija maailmas, ning on toormete hinnatõusu oma nõudlusega vedanud viimased kaks aastat.

Hiina majanduse kasv ületab ootusi alates eelmise aasta teisest poolest, suurendades nõudlust kõiksugu toorme järele, sõnas China International Capital Corp-i analüütik. Ta ootab globaalsele nõudlusele uuel aastal jätku.

Nafta

Suurimaks naftaimportijaks tõusis pärast eelmist aastat Hiina, ületades esmakordselt aastases võrdluses USA. Ühtlasi on Hiina suurim USA nafta importija.

 Nafta import tõusis eelmisel aastal 10 protsenti, jõudes 8,43 miljoni barrelini päevas.

Puhtama õhu nimel

Suuruselt teine majandus maailmas taipab, et import võib aidata sudu õhust vähendada. Suurtes kogustes kvaliteetsemat rauamaaki, mida tavaliselt Hiinast ei leia, imporditakse, et toita ulatuslikku terasetööstust. Import kasvas eelmisel aastal 5 protsenti, 1,07 miljoni tonnini.

Veel üks meetod puhtama õhu saavutamiseks on söe asemel puhtamat maagaasi importida. Eelmisel aastal kasvas import 27 protsenti, 68,57 miljoni tonnini. 

Nõudlus maagaasi järele oli talvel niivõrd suur, et pakkumine järele ei jõudnud. Konsultatsioonifirma JLC Network Technology prognoosib sel aastal 10protsendist nõudluse kasvu.

Kuid ühtlasi kasvas ka söe import 6,1 protsenti, 270,9 miljoni tonnini. Hiina väikeste ja ebaefektiivsete kaevanduste sulgemine viis kohaliku tootmise languseni.

 

Sojaoad

Koos hiinlaste lihatarbimisega suureneb vajadus sigade söödaks kasutatavate sojaubade järele. Sojaimport kasvab prognooside järgi 97 miljoni tonnini, mis moodustab globaalsest sojanõudlusest 65 protsenti.

Särav metall

Kasvav majandus suurendab hoonete ja tehaste ehitust, mille tarvis on vaja vaske elektrijuhtmete ja torude tootmiseks. Kohalikud kaevandused on väikesed ja ei suuda nõudmisega kaasas käia, puudujääk imporditakse.

Hiina vase import tõusis 2,3 protsenti, 17,35 miljoni tonnini eelmisel aastal. Nõudluse jätkumist nähakse ka sellel aastal.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt