Kaspar Allik • 18. jaanuar 2018 kell 10:45

Hiina ametlik SKP kasv ületas prognoose

Beijingi äripiirkond  Foto: EPA

Pealtnäha pole jäigem monetaarpoliitika ja õhusaaste vähendamine Hiina majanduskasvu vähendanud, kirjutab Reuters.

Vaatamata kartusele, et tööstuse ja investeeringute tagasitõmbamine aeglustab majandust, näitas Hiina majandus neljandas kvartalis arvatust suuremat kasvu. Valitsuse jäigem monetaarpoliitika ning õhusaaste vähendamise programm pole pealtnäha majanduskasvu mõjutanud.

Vahemikus oktoober kuni detsember kasvas Hiina SKP 6,8 protsenti võrreldes aasta varasemaga. Reutersi küsitletud analüütikud prognoosisid 6,7protsendist kasvu.

Kasvunumbrid ja kinnisvarasektori püsivus toetavad majandusteadlaste vaadet, et fundamentaalnäitajad püsivad tugevad ka 2018. aastal. Kasvu takistavate faktoritena tuuakse välja karmimad regulatsioonid, võimalikud USA kaubandusmeetmed ning nõrgem tarbijasektor.

Kogu 2017. aasta kasv oli aastases võrdluses 6,9 protsenti. Tegemist on esimese aastase kiirenemisega alates 2010. aastast. Hiina valitsus ise oli prognoosinud 6,5protsendist kasvu.

Majandusanalüütikute sõnul võib kasv sel aastal aeglustuda. Firmadel on kulukam laenata ning valitsuse sammud õhusaaste vähendamiseks on tööstustoodangut mitmes regioonis vähendanud.

Jaesektori kasv jäi tugevalt prognoosidele alla, olles 9,4 protsendiga 2006. aasta tasemel.

Leibkondade sektoris kasvas sissetulek 2017. aastal 7,3 protsenti, eelmise aasta kasv oli 6,3 protsenti.

Kas info vastab tõele?

Samas on teated võltsitud andmetest tekitanud Hiina majandusnäitajate kvaliteedi kohta kahtlusi. Hiina provintse ja linnu on pikka aega kahtlustatud numbritega manipuleerimises. Nimelt hinnatakse kohalikke omavalitsusi tihtilugu majandusnäitajate järgi.

Hiina statistikabüroo juhataja lubas ebakorrapärasusi uurida ning pahatahtliku käitumise korral seaduse ulatuses tegutseda.

Hetkel kuum