investor Toomas • 30. jaanuar 2018 • 3 min
Jaga lugu:

Rootsis dividendirekord?

Foto: Anti Veermaa

Olen dividendiaktsiatest alati lugu pidanud ja ajan iga kord näpuga järge, kui jälle priskema dividendi maksjatest edetabeleid tehakse.

Praegu ettevõtted alles teevad lõppenud aastast kokkuvõtteid, analüütikud aga juba rehkendavad, milliseks võiks kujuneda dividendikevad. Rootsis näiteks ennustatakse aktsionäridele kosutavat kullavihma. Oodatakse lausa rekordaastat, sest majanduskonjunktuur on tugev üle ilma.

Lugesin sellest, kui lehitsesin hiljuti Rootsi majanduslehe Dagens Industri ja andmebaasi Factset pingerida ettevõtetest, mis võiksid Rootsi börsil olla läinud aasta eest paremad dividendimaksjad. Praegune rekord pärineb 10 aasta tagant ja on seni löömata. Miks? Sest aasta siis oli 2008. Ja selle järel tuli – ei taha meenutadagi, Lehmani krahh ja kõik järgnev.

Aga edetabelist endast. Oodatakse, et viiest suurfirmast neli läinud aasta eest dividendimakseid tõstab. Priskeimat dividendi oodatakse Nordea pangalt, mis valmistub Rootsist peakontorit ära kolima ja mis läinud nädalal teatas oodatust palju kehvematest majandustulemustest. Aktsia hind kukkus tulemuste avaldamise päeval üle 4% ja tõmbas kaasa ka teiste Rootsi suurpankade aktsiad. Dividendi aga tõsteti kolme eurosendi võrra 68 sendile aktsiast, mis teeb tootluseks ca 7%. Reedel kosus juba ka aktsia hind, ehkki osa analüüsimajasid ootusi Nordea suhtes alla tõmbas. Ajaleht Financial Times näeb aga pigem ostukohta.

Suurt dividendi oodatakse ka rõivaketilt H&M, mis on pingereas teisel kohal. Firmal on olnud raske aasta, ärimudel jääb ajale jalgu ja aktsia hind veereb allamäge. Analüütikud ootavad, et vähemalt 16 mld Rootsi krooni makstakse siiski läinud aasta eest dividendi.

Nordea

H&M

Swedbank

SHB

SEB

Investor

Atlas Copco

Telia

Volvo

Essity

Allikas: DI

Esiviisiku ülejäänud kolm ettevõtet on suurpangad Swedbank, SHB ja SEB, mille suhtes on samuti üleval rida küsimärke. Näiteks kas ja kuivõrd võivad dividendimaksetes kajastuda uuenevad raamatupidamisreeglid ja kapitalinõuded. Ning kas võiksid need kõneleda midagi sellest, kui tõsiseks hindavad pangad ohu Rootsi kinnisvaraturul. Nende viimastest prognoosidest on lugeda, et 2018 peaks turg languse järel stabiliseeruma.

Panganduse järel on suurim dividendimaksja tööstus, kust oodatakse dividendide suurenemist 11%. Siin ületas ootusi läinud nädalal tulemused teatanud Atlas Copco, mis plaanib dividendi maksta 15 krooni aktsiast, millest 8 on erakorraline dividend. Esimest korda viie aasta tagant maksab dividendi ka Põhjala suur terasetootja SSAB. Telia aktsionäridel on oodata 2,3 krooni aktsiast, mis on samuti üle analüütikute prognoosi.

Saab näha, mida on sel kolmapäeval oodata Ericssoni aktsionäridel, kes said külma duši, kui 2016. a eest järsult dividendi kärbiti? Kas läinud aasta eest üldse dividendi tuleb?

Kes käis mu investeerimiskonverentsil, kuulis lava pealt ka sellist arvamust, et dividendi maksmine pole hea märk. Et firmal pole ideid arenemiseks. Põhjuseid dividendi maksta või mitte maksta on siiski palju rohkem. Ja ikka on kena vaadata, kui „kopikas“ kontole veereb.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt