Kaspar Allik • 7. veebruar 2018 kell 13:36

Kaevandusettevõttel Rio Tinto rekordiline dividend, kuid aktsia ei liigu

Oyu Tolgoi, Mongoolia  

Briti-Austraalia kaevandusettevõte Rio Tinto teatas kolmapäeval rekordkõrgest dividendist ja prognoosib, et globaalne tootmise kasv hoiab toormete hinna kõrgel. Ettevõtte teenis kõrgeima aastase kasumi viimase kolme aasta jooksul, kirjutab Reuters.

Kõik suurimad kaevandajad on taastunud 2015.–2016. aastal olnud toormekriisist, kuid Rio Tinto on neist tugevaima bilansi ning suurima rahahunnikuga. 

Tegemist on ilmselt esimese ettevõttega maailma suurte kaevandajate seas, kes sel aastal drastiliselt kasvanud rahavoogu näitab, kuid ühtlasi tõstatab see küsimuse, kuidas kavatsetakse raha kulutada.

Dividend täisaasta eest kasvas 70 protsenti, aktsia eest 2,90 dollari peale (5,2 miljardit dollarit), eelmise aastaga võrreldes ning peegeldas endas rauamaagi, alumiiniumi, vase ning koksisöe kõrgeimaid hindu.

„Kokkuvõttes, me usume, et suudame sel aastal palju raha teenida,“ ütles Rio Tito juht Jean-Sebastian Jacques. „Meie bilansi tugevus tähendab, et meil on hea positsioon, et saada hakkama majanduse volatiilsusega, investeerida kõrge lisandväärtusega kasvu ning hoida võimekust ühinemisteks ja ostudeks.“

Hiina turuosa kasvab

Ka analüütikute sõnul olid tulemused tugevad, kuid aktsia on Londoni börsil vaevu liikunud ning aasta algusest koos üldise turu langusega veidike odavnenud.

Argo Investementsi portellihaldur Andy Forster jäi tulemustega rahule. „Dividend on suurem, kui turg ootas, ja ühtlasi suurendati aktsiate tagasiostu 1 miljardi võrra, mis on päris positiivne,“ ütles Forster. „Nende toote kvaliteet on lubanud küsida kõrgemat hinda ning nad on suutnud kulud kontrolli all hoida, kuid edasiminek saab ilmselt raskem olema.“

Hiina nõudlus Rio Tinto pakutava kvaliteetse ja vähem saastava rauamaagi järele on hüppeliselt kasvanud ning ettevõtte turuosa seal on märgatavalt suurenenud.

Rauamaagi müük moodustas Rio Tinto kasumist pea 70 protsenti.

Tõusva pakkumise ja langeva Hiina nõudluste tõttu prognoosib Austraalia rauamaagi hinnale 20protsendist langust, samas pangad UBS ja Citi nii suurt langust ees ei näe.

Rio Tinto juht tunnistas Hiina tururiski, kuid jäi maailma suurima toormetarbija suhtes positiivseks ning lisas, et globaalne tootmine kasvab.

Selleks aastaks jäävad Rio Tinto kulutused umbes samasse suurusjärku – 5,5 miljardi dollari lähedale, tootmise maht jääb prognoosi kohaselt samale tasemele.

Sel aastal peab Rio Tinto tõestama, et suudab teha ka tulevikku vaatavaid investeeringuid. Ettevõtte kasvuprojektide hulka kuulub hiiglaslik Oyu Tolgoi vasekaevandus Mongoolias ja suurima kasvuvõimalusena nähakse Aafrikat. Kaalumise all on 450 miljoni dollari suurune investeering Lõuna-Aafrika Vabariiki.

Rio teatas ühtlasi aktsiate tagasiostust 1 miljardi dollari ulatuses. Kasum tõusis 69 protsenti, 8,63 miljardile, jäädes umbes samasse suurusjärku Reutersi analüütikute prognoosiga.

Rio aastane käive kasvas 18,3 protsenti, 40 miljardile dollarile ning ettevõte vähendas oma võlga poole võrra, 3,8 miljardile dollarile.

Uue dividendipoliitika järgi maksab Rio välja 40–60 protsenti teenitud kasumist.

Hetkel kuum