Kaspar Allik • 12. veebruar 2018 • 3 min
Jaga lugu:

Naftagigandid tõotavad üksteise võidu suuremaid kasumeid

Naftaplatvorm Suessi lahes  Foto: EPA

Naftafirmad on kasinuspoliitika seljataha jätnud ning pööranud lootusrikka pilgu kasvule.

Peale naftahindade langust 2014. aasta 115 dollari pealt 27 dollarile barreli kohta 2016. aastal pidid naftafirmad kulusid kärpima ja suudavad nüüd 50-55dollarilise barrelihinna juures teenida sama palju kasumit kui varem 100 dollari juures, kirjutab Reuters.

Kerkiv nafta hind on tõstnud naftafirmade lõppenud aasta rahavood esimes korda pärast languse-eelset aega kõrgemale ning siht on pööratud kasvule. Nüüd, kus üle 60dollarilist hinda barreli kohta oodatakse kümnendi lõpuni, on naftagigandid enesekindlad, et suudavad aktsionäridele kena kasumit teenida.

Neist enesekindlama prognoosiga tuli välja Total, kes lubas tõsta dividendi 10 protsendi võrra, osta tagasi 5 miljardi jagu aktsiaid aastaks 2020 ning lõpetada kokkuhoiupoliitika, mille järgi dividendide asemel jagati lisaaktsiaid.

Dividendi tõstsid ka Norra Statoil ja USA Chevron, BP oli neist veel sammu eespool, alustades aktsiate tagasiostu juba lõppenud aasta viimases kvartalis. Shell ostab plaani järgi tagasi 25 miljardi dollari jagu aktsiaid.

Kasinuspoliitika lõpp

Peale kolm aastat kestnud kasinuspoliitikat - kus hoiti kokku töökohtade arvelt, alandati uuringute eelarveid ning muudeti tehnoloogiat efektiivsemaks - on juhid nüüd eesmärgiks seadnud kasvu ja üksteise ülelöömise.

„Juhatuse prioriteet on hoida ambitsioonikat kasvu ja luua jätkuvat väärtust meie aktsionäridele,“ lubas Totali juht Patrick Pouyanne läinud neljapäeval investoritele.

Kohtumisel analüütikutega rõhutasid Shelli juht ja rahandusjuht üheksa korda, et nende eesmärk on teha ettevõttest „maailma klassi investeering“. Shelli juht on ka varem öelnud, et tahab Exxoni domineerimisele väljakutse esitada, kuigi viimane on oma 321 miljardi dollarilise turuväärtuse järgi Shellist 62 miljardi dollari jagu suurem.

Selle saavutamiseks tegi Shell raskuste ajal ambitsioonika sammu, ostes 2016. aastal 54 miljardi dollari eest rivaali BG Grup, mille pööras maailma suurimaks vedelgaasi (LNG) vahendajaks ja Brasiilis suureks naftatootjaks.

Kuid Shell ei olnud ainus, kes turu madalseisu ära kasutas. Total ostis Maersk Oili 7,5 miljardi dollari eest ja Engie LNG äri 1,5 miljardi eest. BP tegi mitu investeeringut Aafrikas ja Norras ning Exxon parandas positsiooni USAs, investeerides 6 miljardit dollarit põlevkiviõliärisse.

RBC Capital Marketsi analüütiku sõnul suudab parima potentsiaaliga Shell küll aktsionäridele raha teenida, kuid Total ei jää palju maha. „Total on kasvava dividendi ja dividendide tagasiostudega Shellile väga lähedal, kuid kiirema kasvu ja väiksema volatiilsusega.“

Shelli dividenditootlus 2019. aastaks on prognoosi järgi 8,2 protsenti, võrreldes Totali 6,7%, BP 5,9% ja Statoili 5,2% ning Exxoni 4,7 ja Chevroni 4,2%ga.

„Üldiselt on olnud tugev aasta. Raha hulk kasvas, tootmine kasvas ja nad paistavad päris enesekindlad,“ ütles Aberdeen Asset Managementi fondihaldur James Laing.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt