Kaspar Allik • 14. veebruar 2018 kell 15:15

USA tõusev inflatsioon teeb investorid tähelepanelikuks

USA Föderaalreservi uus juht Jerome Powell  Foto: EPA

USA inflatsioonihirm hakkab vaikselt tõeks saama, investorid hoiavad silma peal, mida teeb Föderaalreserv.

Veebruari alguses avaldatud igakuine USA tööturu raport näitas, et palgad tõusid jaanuaris viimase kaheksa aasta kiireimas tempos. Ka tänane tarbijahinnaindeks tõusis rohkem kui oodati, mis kinnitas investorite inflatsioonihirmu.

Finantskriisist alates on keskpankade lõtv rahapoliitika meeletu rahatrüki ja madalate intressimääradega turgu toetanud. Lõtva rahapoliitikat tõmmatakse aga koomale. Inglise Keskpank on juba viidanud, et peab intressimäärasid tõstma arvatust kiiremini, samuti on rahatrükki vähendanud Euroopa Keskpank. Sama kardetakse Föderaalreservist. Lõppenud aastal oli kolm intressitõusu ja nüüd oodatakse, kuidas käitub Föderaalreserv uute inflatsiooninäitajate valguses.

Töötuse määr

Üks hea USA inflatsiooni ennaknäitaja on olnud töötuse määr, mis on praeguse 4,1 protsendi juures väga madalal tasemel. See võib viidata palgainflatsiooni kiirenemisele, kuna lihtsustatult võttes peaks vabade töökäte tööle meelitamiseks produktiivsusest kiiremini palka tõstma. Veebruari alguses tõusis palk kiiremini alates 2009. aastast, 2,9 protsendi võrra. Ka jaanuarikuine tarbijahinnaindeks tõusis üle ootuste.

Euroalal on tööturul „lõtku“ rohkem. Töötuse määr on keskmiselt 8,7 protsendi juures ning suurtel lõunapoolsetel majandustel nagu Kreeka, Itaalia ja Hispaania on töötus veel suurem. Nii et Euroopa Keskpanga 2protsendise inflatsiooni eesmärgini jõudmiseks peavad teised riigid (eriti Saksamaa, praegu 3,6%) näitama inflatsiooninumbreid, mis jäävad 2 protsendist üksjagu kõrgemale.

Tõusev intress

Ameerika Ühendriikides paistab inflatsioon aga kiirenevat. Kolmapäeval avaldatud tarbijahinnaindeks ületas prognoose ning tõusis eelmise kuuga võrreldes 0,5 protsendi jagu kõrgemale. Kuigi ökonomistide ja investorite jaoks on märtsikuine intressitõus peaaegu kindel, mõjutavad praegused inflatsioonimäärad rolli järgnevate intressimäärade ajastuses ja hulgas.

Samuti on kõrgemale liikunud USA võlakirjade tootlus. Kümneaastase võlakirja tulusus oli lõppenud aasta septembris 2,05 protsendi peal, kolmapäevase seisuga oli tootlus tõusnud 2,9 ligidale.

Kõrge võlakirjade tootlus mõjub turgudele kahel viisil. Esiteks muudab see ettevõtetele ja majapidamistele laenamise kallimaks, mis omakorda aeglustab majandust. Teiseks innustab see müüma riskantsemaid aktsiaid ja ostma asemele võlakirju. Ajalooliste tasemete järgi on aktsiate hinnad võrreldes dividenditootlusega kõrged. Seni on seda õigustatud madala võlakirjatootlusega, kuid tõusvad võlakirjade intressid muudavad võlakirjad jälle atraktiivsemaks.

Paljud analüütikud on aga arvanud, et hiljutised langused on vaid ajutine tagasilöök. Majanduskasvu prognoosid on tugevad ning ning neljanda kvartali tulemused S&P 500 indeksi ettevõtetele on senimaani näidanud kasumite 13 protsendist kasvu ja käivete 8 protsendist tõusu eelmise aastaga võrreldes. USAs tulumaksu vähendanud maksureform lisab kasumitele veel juurde ning toetab kõrgeid aktsiahindu veelgi enam, kuid samas kardetakse, et see võib põhjustada niigi haripunktile jõudnud majanduse ülekuumenemist.

Föderaalreservi kasutatud inflatsiooninäidik pole enda 2 protsendilise eesmärgini viimased viis aastat jõudnud. Kolmapäevane prognoose ületanud tarbijahinnaindeks pöörab veelgi enam tähelepanu föderaalreservi järgmistele sammudele.

Hetkel kuum