Kristjan Pruul • 21. veebruar 2018 kell 9:19

Euro kurss ja hinnatõus jahutasid euroala ettevõtlust

Foto: Shutterstock

Äritegevuse kasv euroalas pidurdus veebruaris rohkem kui oodatud, kuid jääb siiski võrdlemisi tugevaks, ettevõtete optimism on viimase viie ja poole aasta tugevaim.

Euroala on aasta algul olnud üks maailma tugevamini kasvavaid majanduspiirkondi, kirjutab Reuters, mille analüütikud ennustasid veebruariks sarnase tempo jätkumist.

Markiti esialgsed andmed veebruari ostujuhtide indeksi kohta näitasid küll pisut kiiremat langust, indeks liikus 58,8 punktilt 57,5 punktile. "Oleme juba mõnda aega öelnud, et nii kõrgel tasemel kasvu jätkumine oleks ebatavaline, nii et mõningane aeglustumine ei ole üllatav. Indeks on endiselt väga kõrgel tasemel," ütles Markiti peaanalüütik Chris Williamson.

Teatavat pidurdumist oli oodata ka sellepärast, et euroala kahe suure – Prantsusmaa ja Saksamaa – ostujuhtide indeks olid esialgsetel andmetel näidanud pidurdumist.

Samas on indeksi langemine seotud ka hindade kasvuga, mis on aga teretulnud uudis Euroopa Keskpangale, mis ootab inflatsiooni naasmist vähemalt 2 protsendile.

Williamson märkis, et nii hindade kasv kui ka eurokursi tugevnemisest pihta saav eksport olid tõenäolised põhjused, miks indeks veebruaris sammu tagasi astus. Eksporditellimuste indeks andis sellest samuti märku ning jäi 56,8 punktiga viimase seitsme kuu madalaimale tasemele.

Tööstussektori ostujuhtide indeks jäi samuti Reutersi analüütikute oodatule alla ning langes 59,6 punktilt 58,5 punktile.

Hetkel kuum