Rootsi keskpangale valmistab muret sularaha kadumine

21. veebruar 2018, 09:57
Rootsi majanduses ringleb aina vähem sularaha.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180221/BORS/180229924/AR/0/AR-180229924.jpg

Digitaalsete ja mobiilsete maksete pealetung on vähendanud märkimisväärselt Rootsis kasutatava sularaha hulka. Keskpank kaalub võimalusi muutunud olukorraga tegelemiseks.

Rootsi on praegu arvatavasti väikseima sularaha hulgaga riik maailmas. Bloombergi andmetel moodustab sularaha osakaal vaid 1,7 protsenti SKTst. Aina sagedasemaks muutuvad ettevõtetes sildid „Sularaha vastu ei võeta“.

Kuid sularaha kadumise kiirus on keskpangale muret valmistama hakanud. Küsimus on arutlusele võetud ning suvel on oodata olukorrast esimest raportit.

Eelmisel aastal langes ringluses oleva sularaha hulk madalaimale tasemele alates üheksakümnendatest. Kõige enam raha ringles Rootsis 2007. aastal, praeguseks on see vähenenud 40 protsenti.

Keskpangas on kaalumisel mitu varianti. Üheks on digitaalse valuuta väljaandmine. Lõplikku otsust ei oodata enne järgmise aasta lõppu, kuid idee järgi oleks tegu lisandusega sularahale. Samuti on keskpanga juhi sõnul kaalumisel, kas pangad peaks sularaha inimestele sunniviisiliselt andma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. February 2018, 09:57

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing