Mait Kraun • 21. veebruar 2018
Jaga lugu:

Teiste riikide isu USA võlakirjade järele väheneb

Dollarid.  Foto: Shutterstock

Ühendriikide võlakirjad ei ole enam nii kuum kaup kui varem ning teised riigid on ostmist piirama hakanud, kirjutab MarketWatch.

Föderaalreserv lõpetas võlakirjade ostmise mõni kuu tagasi ära ning nüüd pole selge, kes nende asemel seda tegema hakkab. Arvatakse, et keskpanga taandumine võib võlakirjade tootluse üles viia (võlakirjade tootlus ja hinnad liiguvad vastassuunaliselt).

Maksude alandamine ja kulutuste kasv on järsult tõstnud Ühendriikide vajadust uute laenude järele. Hinnangute kohaselt on sellel aastal USA-l vaja täiendavat võlga võtta triljon dollarit.

Kuna keskpank ostudega enam ei toeta, aga pakkumine kasvab, siis on loogiline, et võlakirjade pealt makstav intress võib hakata selle võrra tõusma. See tekitab muret.

„Me ootame, et välismaiste keskpankade nõudlus saab sellel aastal olema pakkumisega võrreldes tagasihoidlik. Välismaiste erainvestorite nõudlus on tõenäoliselt hüplik,“ ütlesid Credit Suisse'i strateegid.

Välismaiste ostjate osakaal järjest väiksem

Välismaa investorid on alates 2008. aasta finantskriisist USA riigivõlakirjade oksjonitel järjest väiksema osakaaluga.

Nõudlus: rahvusvahelised investorid (roosaga), diilerid ja maaklerid (sinisega) ja investeerimisfondid (rohelisega)  Foto: Deutsche Bank

Globaalse kriisi ajal olid välismaised ostjad aktiivsemad, sest Ühendriikide võlakirju peetakse väga turvaliseks varaks. Lisaks sellele on see ülimalt likviidne. Ajaperioodil 2009–2011 ostsid Wall Streeti pangad ja välismaised investorid 80 protsenti emiteeritud võlakirjadest.

Mullu ostsid välismaised investorid 16 protsenti Ühendriikide võlakirjadest. 2009. aastal oli see protsent 29.

Taoline trend ei avaldu ainult oksjonitel. Rahvusvaheliselt hoitava USA võla osakaal langes 2017. aasta septembris 45 protsendile. 2008. aastal oli see protsent 57. Jaapani osakaal koguturust kukkus 7,7 protsendile, mis on viimase kümnendi madalaim tase.

Jaga lugu:
Hetkel kuum