Kaubandussõja võitjad ja kaotajad turgudel

06. märts 2018, 16:30
USA president Donalt Trump kohtus kuu alguses Valges Majas riigi terase- ja alumiiniumitööstuse esindajatega.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180306/BORS/180309794/AR/0/AR-180309794.jpg
Ainult tellijale

Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi imporditariifide plaan tähendab, et kaubandussõda ei ole sugugi võimatu. Kui tõenäoline see on ning kuidas mõjutab see finantsturge ja investoreid?

Eelmise nädala neljapäeval teatas Trump, et soovib kehtestada 25% imporditolli terasele ja 10% kümnise alumiiniumile. Uudis mõjus positiivselt USA metalli- ja alumiiniumitootjatele, aga pani ülejäänud turu langema.

Eksperdid ütlevad, et Trumpi ei võeta tõsiselt ning suurem kaubandussõda pole ka teiste riikide huvides. Samas on olukorra eskaleerumiseks reaalne oht olemas – Euroopa Liit pani täna kokku vastumeetmete kava ning teised riigid ähvardavad teha sama.

Investorid on praegu olukorda suhtunud küllaltki rahulikult. Kui peaks puhkema aga tõsine kaubandussõda, siis joonistuvad turgudel välja ka võitjad ja kaotajad.

Turud ei võta Trumpi tõsiselt

SEB Marketsi osakonna juht Kristofer Vähi ütles, et turud ei võta Trumpi mõttevälgatusi enam nii tõsiselt. „Kaubandussõda on tõsine asi ja kui turud peaks seda arvestatavaks stsenaariumiks, siis see kajastuks agressiivsemalt ka vara hindades.“

Dow Jonesi ja S&P 500 indeksid kukkusid nii eelmise nädala neljapäeval kui ka reedel. Esmaspäeval toimus aga taastumine ning alates Trumpi avaldusest ulatuvad kaotused napilt protsendini.

Vähi sõnul tähendab turgude tagasihoidlik reaktsioon seda, et kaubandussõja puhkemise tõenäosust peetakse küllaltki väikseks. „Teiste riikide huvides pole ka provokatsioonidega kaasa minna,“ nentis ta.

Täna selgus siiski, et Euroopa Komisjon on pannud kokku vastutariifide kava USA vastu. Tariifi alla minevate kaupade maht oleks 2,8 miljardit eurot ning need kehtestatakse juhul, kui Trump oma plaanist ei loobu. Trump ütles uue nädala alguses, et on oma plaanist valmis loobuma ainult juhul, kui Põhja-Ameerika Vabakaubanduse Leping (NAFTA) muudetakse USA jaoks õiglasemaks.

Investeerimisfirma ClientFirst Strategy president Mitchell Goldberg nentis, et temale meenutab praegune olukord aega enne maksureformi, kui kaaluti maksude kohandamist riigi piiril (border adjustment tax). Goldbergi sõnul see idee paljudele ei meeldinud ja lõpuks sellest loobuti. „Ma arvan, et sama juhtub tariifidega.“

USA valitsusasutuste andmetest selgub, et kõige enam mõjutaks muudatus praegusel kujul just Kanadat. Suurema löögi peavad vastu võtma ka Brasiilia, Mehhiko ja Venemaa.

Hullem stsenaarium paneks turud kukkuma

Kui realiseerub aga hullem stsenaarium, siis tekitaks see turgudel juba suurema reaktsiooni, kus on nii võitjad kui ka kaotajad, ütlevad eksperdid.

„Lühiajaliselt võidavad kõnealustest metallitariifidest eelkõige USA metallitootjad, kes saavad oma kaupa koduturul kallimalt müüa,“ rääkis Vähi. „Suurimad kaotajad on Kanada metallitootjad ja kõik USA ettevõtted, kes kasutavad oma tootmises suurel hulgal terast või alumiiniumi. Need on lennuki- ja autotootjad, õlle- ja konservitootjad, mitmesugused rasketööstusfirmad ning naftatrasside ehitajad.“

Analüütikud on välja toonud, et paremini peaks minema väikefirmadel, kes keskenduvad peamiselt Ühendriikide siseturule. See tähendab, et rahvusvahelised pinged neid nii palju ei mõjuta. 

„Selleks, et end kaitsta, peaksid Ühendriikidele keskendunud investorid ostma firmasid, mis saavad kasu kodumaisest tarbimisest ja majanduskasvust,“ ütles investeerimisfirma BNY Mellon’s Lockwood Advisorsi investeeringute juht Matt Forester MarketWatchile. „See grupp tundub juba praegu atraktiivne, sest nemad peaksid kõige rohkem kasu saama ka maksukärbetest.“

Tariifid võivad tekitada salakavala lõksu

Juba praegu peavad investorid muretsema inflatsiooni, intressimäärade ja karmima rahapoliitika pärast. Samal ajal püütakse aru saada, milline on Ühendriikide maksureformi positiivne mõju. Selle positiivse faktori võib kaubandussõda vabalt ära nullida.

Citi Private Banki peastrateeg Stephen Wieting ütles, et tariifid võivad viia riigid salakavalasse lõksu. „Kui mitu suuremat globaalset majandust satub lõksu, kus hakatakse kaubandusele üksteise võidu piiranguid seadma, siis on küllaltki tõenäoline, et see mõjutab globaalset majanduskasvu väga negatiivselt,“ nentis ta.

Vähi lisas, et kaubandussõda on kokkuvõttes juba definitsiooni järgi kõigile kahjulik. „Maailma riigid ei kauple sellepärast, et riigipead on üksteise suhtes sõbralikud. Kaubeldakse sellepärast, et see on valdavalt kõigile osapooltele majanduslikult kasulik.“

Kui olukord eskaleerub, siis võivad Vähi sõnul suurriigid kehtestada just enda vaatenurgast kõige otstarbekamaid tariife, mis võib endasse hõlmata suure hulga tööstusharusid.

Milline oleks mõju Eestile?

Kui praegused Trumpi välja pakutud tariifid jäävad esialgsele tasemele, siis Eestit ei tohiks see palju mõjutada – see võib isegi positiivselt mõjuda. Suurema kaubandussõja puhkemisel Eesti majandusel aga hästi ei läheks.

„Tariifid USAs võivad põhjustada suuremat pakkumist mujal maailmas, mis võib sisendihinnad siinsete tootjate jaoks soodsamaks muuta. Kuna suurem osa maailmast oleks samas olukorras, siis olulist konkurentsieelist see siiski ei annaks,“ nentis Vähi.

Suurema kaubandussõja puhkemisel on mõju Eestile aga negatiivne. „Oleme väike ja avatud majandus, mille SKP sõltub umbes 80 protsendi ulatuses väliskaubandusest. Protektsionismi korral oleme kehvemas seisus kui suuremad riigid, kus toodetakse kõik eluks vajalik ise ning siseturg on suur.“

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina ütles samuti, et otsene efekt kaubandusest USAga oleks suhteliselt tagasihoidlik. „See oleneb ka sellest, kui kaugele terasetoodangu väärtusahelas USA tollitariife tõstab,“ nentis Mertsina.

Ökonomist rääkis, et Eestis toodetud kaupade koguekspordist moodustab USA 2,9 protsenti. Sellest terase- ja alumiiniumitoodete eksport moodustab omakorda 2 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. March 2018, 15:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing