Äripäev • 15. märts 2018 kell 8:49

ELi tollid on kõrgemad kui USA tollid

ifo Rahvusvahelise majanduse keskuse direktor Gabriel Felbermayr  Foto: enikonomia.gr

Euroopa Liidu tollid kaitsevad siinset turgu USA toodete eest hoopis enam kui vastupidisel suunal ning kaubavahetuse parandamiseks tuleks kõiki tolle langetada, leiab Saksamaal tegutsev majandusuuringute instituut Ifo.

„Euroopa Liit ei ole mingi vabakaubanduse paradiis, kuigi selle esindajatele meeldib nii mõelda,“ ütles Ifo Rahvusvahelise majanduse keskuse direktor Gabriel Felbermayr. „ELi tollimaksu kaalumata keskmine määr on 5,2 protsenti, võrreldes USA 3,5 protsendiga,“ lisas ta.

Kuid keskmised numbrid peidavad endas väga kõrgeid maksumäärasid mõnes kaubagrupis, nii et Felbermayri hinnagul ei olegi Trump eksinud, kui ELi „kohutavate tollide“ kehtestamises süüdistab.

Näiteks on EL kehtestanud 6% tollimaksu mootorratastele, 10% autodele, 17% õuntele ja 20% viinamarjadele. USA keskmised tollid võivad olla küll madalamad, kuid on EU eksportijatel samuti risti jalus. Näiteks küsib USA piiril 8% tollimaksu käekottidelt, 9% šokolaadilt, ligi 20% piimatoodetelt, 23% beebitoidult ja 25% väikeveokitelt.

Ühtekokku kogus EL näiteks 2015. aastal USA kaupadelt 5,7 miljardit dollarit tollimakse. USA seevastu EList tulevalt oluliselt suuremalt kaubamahult 7,1 miljardit dollarit.

Hetkel kuum