Kristjan Pruul • 15 märts 2018

Külmalaine rõhub gaasiturgu

Gaasitorud.  Foto: Andres Haabu

Nädala lõpus Euroopat külastav külmalaine paneb proovile piirkonna gaasiturud, mis tegelikult ei ole veel eelmisest, märtsi alguse külma ajal tekkinud nõudlusest toibunud.

Külmem temperatuur peaks võimust võtma nädala lõpus ning selliseks jääma veel terveks nädalaks, gaasivarud on samal ajal Euroopas viimase seitsme aasta madalaimal tasemel, märgib S&P Global Platts.

Gaasihinnad said nädala algul tänu sellele ka kõva tõuke ülespoole, Suurbritannias kaubeldi tasemel 30,73 eurot megavatt-tunni eest, hind Saksa GASPOOL börsil tõusis 29 megavatt-tunnini.

Plattsi analüütikute hinnangul oli Euroopas nädala alguse seisuga ligikaudu 7,1 miljardit kuupmeetrit gaasi, millest enamus Saksamaal. Suurbritannias olid varud langenud 0,4 miljardi kuupmeetri tasemele. Sellist seisu ei ole nähtud 2011. aasta talvest saadik.

Gaasinõudlus aga samal ajal rühib ülesmäge, Saksamaa kohalikes jaotusvõrkudes on oodata 19. märtsil 340 miljoni kuupmeetrini ulatuvat nõudlust, mis on 80 miljonit enam kui oodati veel nädal tagasi.

Ainsa lisavõimsusena ongi näha Venemaa gaasitarneid, sest muud allikad nagu Norra töötavad juba täisvõimsusel. Kõrged hinnad kardetavasti ei suuda piisavalt kiiresti liikuma panna ka suuri LNG-laevu, et neist selle külmalaine ajal abi oleks.

Reuters kirjutab samas, et esimene USA LNG-laev, mis pidi sõitma Cove Pointist Aasiasse tegi keset Atlandi merd juba ümberpöörde ja rühib nüüd Suurbritannia suunas, kuhu peaks jõudma 20. märtsiks.

Ka Eesti Energia märkis kuuülevaates, et külm ilm tõstis veebruaris Euroopa turgudel korralikult gaasihindu. Ootamatult suur nõudlus tekitas muret, kas gaasivarud on ikka piisavad, ning seetõttu võis gaasiturul näha viimase kümne aasta kõrgeimaid hindu. Saksa Gaspooli hind tõusis veebruaris 6,5% ehk 19,70 euroni megavatt-tunnist ning Hollandi TTF-i hind 15,6% ehk 21,50 euroni megavatt-tunnist.

Hetkel kuum