Börsifirma juht: tahan aktsiaid juurde osta, aga ei saa

Harju Elektri juhi Andrus Allikmäe käes on ettevõtte aktsiaid enam kui miljoni eest.  Foto: Andras Kralla
Liina Laks • 19 märts 2018

Eesti börsiettevõtete juhtide seas joonistub välja kaks koolkonda: osa juhte leiab, et aktsiate omamine aitab kontserni paremini suunata, teised jällegi, et see vaid segab ja tekitab liigset huvide konflikti.

Laias laastus on juhid oma ettevõtte aktsiaid siiski pigem ostnud: 17 börsifirmast 6 juhid Eestis aktsiaid ei oma. Kõige enam on siinsele börsile ja oma ettevõttesse panustanud Arco Vara juht Tarmo Sild. Talle järgnevad Harju Elektri juht Andrus Allikmäe ja PRFoodsi juht Indrek Kasela.

Andres Allikmäe usub, et börsifirma juht, olles ka aktsionär, suudab end paremini aktsionäri rolli asetada ja firma eest suuremat vastutust kanda. „Samuti on oluline sellisel juhul pikaajalise strateegia ja perspektiivi tunnetamine ja rakendamine, mitte lühiajalise maksimumi taotlemine,“ ütles ta.

Allikmäe investeeris Harju Elektrisse juba selle börsileminekul. Ta on ka hiljem mõningal määral investeerinud ja aktsiaoptsioonides osalenud. Kokku on Allikmäel Harju Elektri aktsiaid rohkem kui miljoni euro eest. „Kuigi mul oleks soov osalust suurendada, on see tegevjuhtkonnal ja seotud juhatuse liikmetel üsna keeruline, kui mitte võimatu, sest enamiku ajast on sellised tehingud tõlgendatavad tehingutena, mis võivad olla seotud siseinfo kasutamisega.“

Aktsiate omamise kasu näeb ka Tallinna Kaubamaja juht Raul Puusepp, kes peab oma osalust ettevõttes pigem tagasihoidlikuks. „Olen aktsiate omandamist näinud hea investeeringuna tugevasse ja heade majandustulemustega ettevõttesse, mille aktsia hind on viimase kolme aastaga tõusnud enam kui poole võrra,“ kommenteeris ta oma aktsiaostu. „Mis tahes ettevõtte juhi investeerimine enda juhitavasse ettevõttesse näitab tema usku ettevõtte heasse käekäiku, ütles ta.

Skano juht ja Trigon Property nõukogu liige Torfinn Losvik, kes omab enam kui miljoni euro eest Skano ja Trigon Property aktsiaid Trigon Woodi kaudu, mis  omakorda kuulub ligi 59,5 protsendi ulatuses Losviku erafirmale Stetind OÜ, ütles samuti, et niimoodi näitab ettevõtte juht kaasaktsionäridele, et on isiklikult huvitatud ettevõtte heast käekäigust.

Arco Vara juhi Tarmo Silla jaoks pole aktsiate omamine tühipaljas žest. "Me investeerime Allar Niinepuuga ettevõtetesse, mille ideesse ja inimestesse kõige rohkem usume. Arco Vara alles hakkas oma potentisaali kõige inimesekesksema kinnisvarafirmana realiseerima," ütles Sild.

Eelmisel aastal soetati Alarmo Kapitali kaudu juurde arvestatavas mahus Arco aktsiaid. Kas ostuseeriat jätkatakse? "Süües kasvab isu," nentis Sild. "Samas peab iga investeering end rahaliselt tõestama, tegemist ei ole annetuse või spondeerimisega. Arco Vara ei ole ainus koht, kuhu on investeeritud, ja peab end samamoodi tõestama nagu teised," kinnitas Sild.

Tallinna Vee juht Karl Brookes seda vaadet ei jaga: temal endal kui United Utilitiese töötajal on huvide konflikti vältimiseks üldiselt keelatud seotud ettevõtete aktsiaid osta. „Seepärast pole mul kunagi olnud Tallinna Vee aktsiaid ega saa ma neid omada ka tulevikus,“ ütles ta. Ta ei usu, et aktsionärist juht kuidagi parem oleks. „Aktsia omamine või mitteomamine ei tohiks mõjutada ja ei mõjutagi seda, kuidas me ettevõtet juhime,“ ütles Brookes.

Tarmo Sild,, Arco Vara juht 

Oma nahk mängus

Meeskonna peatreener ei pea meeskonda omama. Kapital pole ainus motivaator.  Samas kui enda nahk on mängus, on kõik inimese meeled teravamad. Nii võit kui kaotus on siis väga ehedad, erinevalt arvutimängust.   

Kui vaadata viimaseid majanduskriise, siis valdavalt on nende põhjuste juures viibinud inimesed, kes tegutsesid teiste inimeste rahaga. Ning kui vaadata edasiminekuid inimkonna arengus, on nende juures tihti olnud inimesed, kes riskisid enda varaga.

Omanikuks olemine lisab tõenäosust, et juhi huvi on fokuseeritud ja ehe.

 Madis Toomsalu,,  LHV Groupi juht

Aktsionär-juht on ainumõeldav

Oleme LHVs väärtustanud omanikutunnet pidevalt. Omanikutunne ja sellega seotud vastutus võib olla mentaalne seisund, aga lihtsaim viis selle tekitamiseks on siiski otsene investeering. Arvestatav hulk LHV töötajaid ja juhte on ettevõtte aktsionärid ja minu jaoks on see ainumõeldav. Ei kujuta ette, et investorid sooviksid meie kasvu toetada, kui selle kasvu teostajate motivatsioon poleks pikaajalise omanikustaatuse kaudu aktsionäride huvidega ühtlustatud. Seepärast toimub ka hea töö premeerimine pikaajalise optsiooniprogrammi kaudu, kus võtmetöötajatel on perioodi lõpus võimalik soetada just aktsiaid.

Miks olen just LHVsse investeerinud? Mulle lihtsalt meeldivad julgelt ja suurelt mõtlevad ettevõtted. Varasemad investeerimisotsused erinevatesse börsiettevõtetesse on olnud samadel alustel.

Enamasti piirdub juht oma juhitud firma aktsiatega

börsifirmade juhtide aktsiaosalused Tallinna börsil noteeritud firmades, eurodes

Tarmo Sild, Arco Vara 1 813 787Arco Vara 1 812 532Tallink Grupp 1255

Torfinn Losvik, Skano Group 1 710 009Skano Group, Trigon Property Development 1 710 009

Andres Allikmäe, Harju Elekter 1 497 100Harju Elekter 1 426 500Tallink Grupp 49 200Tallinna Vesi 21 400

Indrek Kasela, PRFoods 1 325 383PRFoods 1 214 692Tallink 93 556Merko Ehitus 8856Tallinna Vesi 5083Olympic EG 2726Nordecon 470

Meelis Milder, Baltika 276 133Baltika 276 133

Madis Toomsalu, LHV Group 215 342LHV Group 215 342

Viljar Arakas, EfTEN Real Estate Fund III 171 609EfTEN Real Estate Fund III 171 609

Madis Jääger, Olympic EG 192 262Olympic EG 141 000EfTEN Real Estate Fund III 51 262

Raul Puusepp, Tallinna Kaubamaja 126 729Tallinna Kaubamaja 101 020PRFoods 10 990Tallink Grupp 9840Baltika 4879

Janek Stalmeister, Tallink Grupp 55 350Tallink Grupp 55 350

Andres Trink, Merko Ehitus 6480Merko Ehitus 6480

Karl Heino Brookes, Tallinna Vesi 0

Gerd Müller, Nordecon 0

Kadri Rauba, Linda Nektar 0

Allan Remmelkoor, Pro Kapital Grupp 0

Mari-Liis Rüütsalu, Ekspress Grupp 0

Jarek Särgava, Silvano FG 0

Tabelis ei ole võimalikke osalusi välismaal registreeritud firmade alt.

Allikas: Nasdaq, Äripäev

Hetkel kuum