investor Toomas • 3. aprill 2018 kell 3:00

Langus börsidel pakub võimalusi

Kokad Pekingis. Hiina vastas USA kehtestatud imporditollidele omapoolsete karistustollidega. Tulevikus lähevad tollimaksu alla 128 toodet, sealhulgas mitmed USAst pärit toiduained, näiteks mandlid ja õunad.  Foto: EPA

Peale veebruarikuist börsivaringut hoidsin turgudel senisest pingsamalt silma peal: tahtsin edasiseks aastaks aimu saada, kuhupoole laev liikuma hakkab. Märtsi lõpp vähemasti näitab, et ebakindlust on turgudele jupp maad juurde tulnud.

Nii põnevat kuud nagu märts pole ma kodubörsil enam ammu näinud: kaks minu portfelli kuuluvat ettevõtet tegid teatavaks pommuudise. Olympic Entertainment Groupi suuromanikud Armin Karu ja Jaan Korpusov, kellele kuulub kokku ca 64 protsenti ettevõtte aktsiatest, said jutule Odyssey Europe'iga, verivärske Novalpina gruppi kuuluva ettevõttega, ning tahavad kasiinoäri kogu täiega investeerimispankuritele maha müüa. Tehingu hind: 288 miljonit eurot ehk 1,9 eurot aktsia kohta, mis tundub odavavõitu. Investoritele tõmmatakse müts kohe topelt pähe, sest viimase aasta kasum, tervelt 30 miljonit eurot, kuuluks pakkumise tingimuste järgi samuti investeerimispankuritele. Mina pean dividendist suu puhtaks pühkima.

Kui esimesel juhul ärritusid investorid OEG odavmüügi pärast, siis Tallinkit rõhus vastupidine teade, et ostjaid ei leitud. Ettevõte jääb seniste osanike kätte, kontserni asub juhtima avalikus sektoris kultuurielu korraldanud Paavo Nõgene, kelle suhtes olen optimistlik: ehk avaneb Tallink rohkem. Aktsia kukkus märtsi viimastel päevadel 12 protsenti ja viis langusesse kogu turu: Tallinna börsiindeks kaotas märtsis kokkuvõttes 3,8 protsenti.

Kaubandussõja lained

Ega börsielu ka maailmas seisma jäänud. Siin oli kuu märksõna kaubandussõda: USA kehtestas terasetoodangule imporditollid, millele Euroopa Liit omakorda ägedalt vastas. Siis teatas USA, et võtab eraldi sihikule Hiina – ja ega hiinlasedki võlgu jäänud. See raputas suurema osa börse punasesse. Lisaks tabas märtsi lõpus kukkumine investorite suuri lemmikuid, FAANG-aktsiaid, mis minugi portfelli puutumata ei jätnud.

Võtsin sihikule mõne huvitavama indeksi ja nende liikumise eurodes. USA indeksid jäid siin kõik puhta miinuspoolele ning „halvimast kuust“ päästis neid vaid aktsiate kerge taastumine eelmisel reedel. Suurematel Euroopa börsidel polnud samuti suurt midagi hõisata. Käsi käis eriti hästi aga näiteks Egiptuse börsil, kus riik andis avapaugu mitmeaastasele börsi elavdamise programmile, mille käigus müüb aktsionäridele börsi kaudu juppe ühtekokku 20 riigiettevõtet.

Märtsis jõudis kauplejate jaoks olulise otsuse teha Euroopa Liit: valuutakauplemisel tohib kasutada kuni 30kordset võimendust, teiste toodete puhul veel jupp maad vähem. Muudatused hakkavad kehtima juba õige pea. See teade lõi valusalt just krüptorahadega kauplejaid, sest neile kehtestati võimenduspiiriks tilluke 2 : 1.

Kuigi viimased kuud näitavad selgelt, et turgudele on jagunud nii volatiilsust kui ka viisakat langust: alates aasta algusest on Euroopa parimad aktsiad, Stoxx 600 kaotanud ligi 5 protsenti, S&P 500 aktsiad kollektiivselt enam kui protsendi oma väärtusest vastavas valuutas. Kas langus võib jätkuda? Muidugi võib! Kuna minul käib see mäng mitme aasta peale, siis muretsen rohkem sellepärast, et müün liiga vara ära praegu kidurad, aga tulevikus tublit kasvu lubavad Amazoni-laadsed aktsiad. Mitte aga sellepärast, et ma aasta lõikes ehk paar protsenti miinust sisse tõmban. Strateegiat suunates püüan mõelda nagu metsamees: hea portfelli, mis ka pensionipõlves toidab, kasvatab üles ikka aastatega.

 

Hetkel kuum