Mait Kraun • 2. mai 2018 kell 20:22

Tesla tulemused oodatust paremad

Tesla Model 3.  Foto: Scanpix/Reuters

Tesla teatas oma esimese kvartali tulemused, mis olid oodatust paremad. Aktsia reageeris tõusuga, aga hakkas pärast Elon Muski esinemist uuesti odavnema, vahendab MarketWatch.

Tesla kohandatud kahjum oli 568 miljonit dollarit (3,35 dollarit aktsia kohta). Eelmise aasta samas kvartalis oli kahjum 215 miljonit eurot (1,33 dollarit aktsia kohta). Käive kasvas 26 protsenti, 3,41 miljardi dollarini.

FactSeti küsitletud analüütikud ootasid, et kohandatud kahjum saab olema 3,54 dollarit aktsia kohta ning müügikäive 3,28 miljardit dollarit.

Aktsia hakkas pärast kvartalitulemuste teatamist vaikselt tõusma. Pärast tegevjuht Elon Muski esinemist kukkus aktsia aga 5 protsenti.

Musk rääkis, et ettevõte on teinud suuri edusamme Model 3 tootmise suurendamisel. Tegevjuht prognoosis, et Tesla on juba aasta teises pooles kasumis ning peagi turule toodava Model Y suhtes on tal suured ootused.

Kriitikud said koslepi

Tulemuste kommenteerimisel küsis üks Wall Streeti analüütik küsimuse, mille kohta ütles Musk, et see on „kuiv“ ja „igav“ küsimus. Selle asemel vastas ta hoopis YouTube’ kanalit pidavale Tesla fännile.

Ta rääkis ka sellest, et volatiilsust kartvad investorid ei peaks Tesla aktsiasse investeerima. Lisaks sellele sai oma koslepi ka meedia, mis ei saa Muski hinnangul autopiloodist aru.

Tesla teatas, et plaanib juba 2018. aasta kolmandas ja neljandas kvartalis kasumisse jõuda. Kapitalikulutuste prognoosi vähendati 3,4 miljardilt dollarilt 3 miljardini.

Ettevõte pani aprilli kolmandal nädalal tootmise pausi peale, mille eesmärk on tootmisvõimsust suurendada. Vahetult enne seisakut toodeti nädalaga 2270 Model 3 sedaani, mis on uus rekord.

Wall Street on Tesla rahalise seisu pärast järjest rohkem muretsema hakanud. Lisaks sellele muretsetakse ka Model 3 tootmise pärast.

Lisarahastust ei vaja?

Teslal oli esimese kvartali lõpuks vaba raha 2,7 miljardit dollarit. Ettevõte teatas, et lisarahastust nad enam ei vaja. Tõsi, sama väideti nii eelmisel kui ka üle-eelmisel aastal – alates sellest on kogutud miljardeid investorite raha.

Mitmed analüütikud – seal hulgas ka Bernsteini ja Goldman Sachsi omad – on öelnud, et lisarahastuse hankimine on Tesla jaoks vältimatu, sest muidu tekivad ettevõttel suured likviidsusprobleemid.

„Me tegime Model 3-ga esimese kvartali teises pooles suuri edusamme,“ avaldas Tesla aktsionäridele saadetud kirjas. Investorite fookuses on eelkõige Model 3 tootmine ja sellega seotud probleemid ning see, kui palju Tesla selle tootmiseks raha põletab.

Tesla teatas, et nende eesmärk on jätkuvalt teise kvartali lõpuks toota 5000 Model 3 autot nädalas.

Hetkel kuum