Lauri Teder • 16. mai 2018
Jaga lugu:

Prantsuse naftahiid põgeneb Iraanist

Rafineerimistehas Lõuna-Farsi maardlas  Foto: EPA

Prantsuse naftakontsern Total teatas, et loobub USA sanktsioonide kartuses oma 5 miljardi dollari suurusest Iraani projektist.

Total allkirjastas Lõuna-Farsi nafta- ja gaasimaardla ehk projekti SP11 esimese faasi arendamisleppe eelmise aasta juulis koos oma Hiina partneri Petrochinaga, lootes hakata toorainet Prantsuse turule tarnima juba 2021. aastal. Lepingu kestuseks oli 20 aastat. Paraku muutis president Trumpi möödunud nädala otsus Iraani tuumaleppest väljuda ja islamiriigi sanktsioonid taastada projekti jätkamise Totali jaoks nüüd võimatuks. Kontserni kolmapäevase pressiteate kohaselt ei soovita riskida USA pankade ja investorite rahastuse kadumise ja kompanii sealse äritegevuse tõkestamisega.

Naftafirma peatab tegevuse Iraanis hiljemalt selle aasta 4. novembriks, mil USA valitsuse kehtestatud sanktsioonid praeguse plaani järgi ametlikult jõustuvad. Totali avalduse kohaselt ei avalda SP11 projektist loobumine mõju kontserni järgmiste aastate tootmismahtude kasvu prognoosile.

Samuti rõhutasid prantslased, et lepingu raames on seni kulutatud kõigest 40 miljonit eurot. Börsidele projektist taganemine ja sellega seotud tulevikuväljavaadete kadumine aga mõistagi rõõmu ei teinud: firmal New Yorgi börsil noteeritud väärtpaber langes kolmapäeval 0,92% madalamale.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas