Lauri Teder • 17. mai 2018
Jaga lugu:

Rusal on sanktsioonide tõttu jätkuvalt hädas

Rusal  Foto: EPA

Vene alumiiniumikontsernil Rusalil on USA sanktsioonide pehmenemisest hoolimata raskusi tootmismahtude languse ning rahvusvahelistele töötajate palkade maksmisega, kirjutab Bloomberg.

Aprilli lõpus pikendas USA rahandusministeerium Rusalile kehtestatavate sanktsioonide tähtaega sügiseni. Minister Steven Mnuchin rõhutas tollal, et Ühendriigid ei soovi metallitootjat karistada, vaid avaldada survet Rusali suuromanikule, Putini lähikonda kuuluvale miljardärile Oleg Deripaskale.

Paraku ei soovi paljud pangad ja tarnijad üle maailma end sellegipoolest sanktsioonide riskiga siduda, mistõttu on enam kui 60 000 töötajaga kontserni rahvusvaheline tootmis- ja müügivõimekus sattunud järsu surve alla.

Näiteks on metallikontsern nüüdseks pea täielikult peatanud lennukites kasutatava rikastatud alumiiniumi tarnimise. Möödunud aastal moodustas see toode pea poole Rusali müüdud alumiiniumist. Kuna praegu ei suuda ka kontserni konkurendid pakkumises tekkinud tühimikku veel täita, on alumiiniumi hind Londoni metallibörsil (LME) kiirelt kasvanud: LME hinnalisa on kerkinud aprilli alguse 350 dollarilt 510 dollarile tonni kohta.

Rusali keeruline olukord on sundinud ettevõtte mitmeid partnereid uusi alternatiive otsima. Sellest on märku andnud näiteks Jaapani hiiud UACJ ja Kobe Steel, USA Novelis on suunanud pilgu aga ringlussevõetud materjalidele.

Sanktsioonidest ja emafirmast kaugel, Jamaikal on Rusali rafineerimistehase töötajad pidanud leppima poole võrra väiksemate palkadega, sest kontsernil on raskusi summade sealsesse filiaali kandmisega. Iirimaal ja Rootsis asuvates tehastes on tootmismahud püsinud varasemal tasemel, ent anonüümsete allikate sõnul on kohalikel tütarettevõtetel probleeme seoses rahastuse hankimisega.

Hongkongi börsil kaubeldavad United Company RUSAL aktsiad varisesid neljapäeval 7,65% madalamale.

Jaga lugu:
Hetkel kuum