Trigon selgitab: Olympicu ülevõtmiseks on nüüd vaja rohkemat

05. juuni 2018, 09:37
Tallinna Hiltonis asuv Olympic Casino
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180605/BORS/180609898/AR/0/AR-180609898.jpg
Ainult tellijale

Novalpina väite puhul, justkui piisaks olemasolevate aktsionäride väljasurumiseks 90protsendilisest enamusest, on Trigoni hinnangul tegemist väikeaktsionäride survestamisega, tegelikult läheb ülevõtmiseks vaja nüüd juba rohkemat.

„Kogu ülevõtja retoorika ja tehingustruktuur eirab printsiipi, et aktsiate ülevõtmist saab küll taotleda vähemalt 90% aktsiakapitalist omav suuraktsionär, kuid sama seadus nõuab 95% aktsionäride nõusolekut,“ rääkis Trigon Asset Managementi partner Veiko Visnapuu.

Teine võimalus on aktsiate ülevõtmine ema-tütre ühinemise käigus, mida saab otsustada 90% poolthäältega. Kuid Eesti seadustega loodud ja riigikohtu praktikaga sisustatud vähemusaktsionäride kaitse seab ka selleks juhuks üsna selged piirid. „Esiteks, igasugune ühinemistehing, mille eesmärk on vähemuse lahjendamine ja noteerimise lõpetamine, kahjustab väikeaktsionäride huve ning on tühine,“ on Visnapuu veendunud. „Teiseks tuleb aktsionäre kohelda võrdselt ning vähemust kahjustava ühinemise elluviimiseks on vajalik kõikide väikeaktsionäride nõusolek.“

Taotletakse läbipaistvust

Olympicu börsile jätmise otsuse tegemisel lähtuti Visnapuu hinnangul väikeaktsionäride huvidest ning heast turupraktikast. Komisjoni selge sõnum oli, et Eesti ühe suurema aktsionäride arvuga ettevõtte börsilt äraviimine peab olema korraldatud läbipaistvalt.

„Vaatamata sellele jätkab OEG värske enamusomanik Novalpina aktsionäride survestamist, lootes selliselt suurendada enda osalust tasemeni, mis võimaldaks ülejäänud aktsionäride aktsiad sundkorras üle võtta,“ oli Visnapuu nördinud. 

„Börsi otsust kommenteerides kordas Novalpina sama mida varemgi: jõuame 90% osaluseni, misjärel käivitame aktsiate ülevõtmisprotsessi,“ viitas ta sellele, et ülevõtja plaanib minna edasi tegevusplaaniga, mis ei austa väikeaktsionäride huve ning eirab noteerimis- ja järelevalvekomisjoni sisulisi põhjendusi.

„Novalpinal on viimane aeg aru saada, et sunnimeetmete kasutamine ning seaduste „loominguline“ tõlgendamine Eesti õigusriigis ei toimi ja leida tuleb kompromisse,“ sõnas Visnapuu. „Kellegi eesmärk ei ole protsessi lõputu venitamine, vaid kõigi aktsionäride õiglane kohtlemine,“ lõpetas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. June 2018, 09:37

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing