Lauri Teder • 18. juuni 2018
Jaga lugu:

BIS: bitcoini hajutatus on selle nõrkus

Foto: Scanpix / Reuters

Maailma keskpankade ühenduse Rahvusvaheliste Arvelduste Panga (BIS) värske aruande kohaselt on bitcoin liiga haavatav ja energiamahukas, et finantssüsteemi vajadustega päriselt toime tulla, vahendab Bloomberg.

24-leheküljelises ülevaates toob BIS välja üpris paljud samad argumendid, mida on sel aastal väljendanud ka mitmete riiklike ja erapankade esindajad ning tuntud investorid (nt JPMorgani tegevjuht Jamie Dimon ja börsiguru Warren Buffett): krüptorahade hind on ebastabiilne, nende tehingud kulutavad liiga palju elektrit ning neid kimbutavad pettused ja kübervargused. Lisaks nimetatud probleemidele on krüptovaluutad pangandusühenduse hinnangul ka võimetud tegelikus finantsmaailmas esinevate tehingumahtudega toime tulema - seda aga just krüptoraha hajutatud ehituse, nn avaliku pearaamatu tõttu. Raporti autorite väitel tooks nt netikaubanduse maksete vahendamine ajapikku kaasa niivõrd suure andmemahu, et internetiliiklus seiskuks.

Sellegipoolest on krüptorahade alustehnoloogial teatud valdkondades siiski potentsiaali, tõdeb BIS. Näiteks võib see tõhustada rahvusvahelisi ülekandeid ning lihtsustada kaubandusmakseid, mis sõltuvad kohati ikka veel faksimasinatest ja akreditiividest.

Bitcoin on aasta algusega võrreldes kaotanud üle poole oma väärtusest, kaubeldes praegu 6700 dollari piiri kandis. Languse peamisest põhjuseks on paljude riiklike järelevalveametite kehtestatud karmimad reeglid, finantsvalla suurtegijate teravad väljaütlemised ning küberkurjategijate vilgas tegevus.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum