Mait Kraun • 27. juuni 2018 kell 11:50

USA farmerite eksport Hiinasse võib väheneda 40 protsenti

Nisu koristamine.  Foto: EPA

Kahepoolsed tariifid võivad USA farmerite eksporti Hiinasse vähendada umbes 40 protsendi võrra, selgub Chinese Academy of Agricultural Sciencesi uuest raportist.

USA sojaubade, puuvilla, veiseliha ja teraviljade ekspordi väärtus võib langeda 50 protsenti, kirjutati raportis, mis on koostatud simulatsiooni alusel. Imporditud sojaubade hinnad võivad tõusta 5,9 protsenti ning puuvilla hinnad 7,5 protsenti. Teiste põllumajandustoormete puhul on hinnaliikumised väiksemad.

Hiina võib reageerida asenduskaupade ostmisega, lisaks sellele haktakse importima teistest riikidest. Raportis toodi välja, et valitsus peaks hoidma nisu- ja riisitootjatele kehtestatud miinimumhinnad jõus.

„Kui kaubanduspinged saavad lahendatud diskussiooni käigus, siis võidavad sellest kõik,“ kirjutati raportis. Hiina oli 2017. aastal maailma suurim põllumajandustoodete ostja.

Teraviljade, õliseemnete ja puuvilla suured impordimahud aitavad riigis maad ja ressursse kokku hoida. Ametivõimud võitlevad aktiivselt ka saastatuse vastu ning ette on võetud ka elusloomade sektor.

Hetkel kuum