Lauri Teder • 28. juuni 2018 • 2 min
Jaga lugu:

Argentina 100-aastase võlakirja tootlus aina tõuseb

Argentina lipp  Foto: Scanpix / Reuters

Argentina kriisi äärel kõikuv majandus on viinud riigi mullu väljastatud sajandivõlakirja tootluse aastaga ligi 8 protsendilt 9,31 protsendile, kirjutab Bloomberg.

Argentina möödunud juunis emiteeritud võlakirju on algusest peale peetud üpris riskantseks investeeringuks, arvestades, et viimase saja aasta jooksul on see Ladina-Ameerika riik end maksejõuetuks tunnistanud tervelt kuuel korral. Mulluse 2,75 miljardi dollarise emissiooni ajal paelus madalate intressimäärade poolt rusutud investoreid aga pigem väärtpaberi pakutav priske tootlus. Aasta hiljem on tootlus (võlakirja odavnemise tõttu) veelgi kasvanud, peegeldades Argentina majanduse ja riigi maksevõime üha ebakindlamat seisu.

Tõsi, alles juuni alguses kandis vilja Argentina paremtsentristliku presidendi Mauricio Macri püüdlus hankida riigi majanduse turgutamiseks abi Rahvusvaheliselt Valuutafondilt (IMF). Teisalt toob IMFi 50 miljardi dollarine laen kaasa kohustuse kärpida oluliselt valitsuse kulutusi ning seda just ajal, mil Argentina majandus on aeglustumas - aprillis kahanes majandusaktiivsus 2,7%, samuti on kohalik valuuta, peeso langenud dollariga võrreldes tänavu pea kolmandiku võrra. Investoritele valmistab IMFi laen muret seepärast, et see lükkab sajandivõlakirja omanikud Argentina taaskordse pankroti korral maksesaajate järjekorras teisele kohale.

Lähikuudel avaldab Argentina 100-aastase tähtajaga väärtpaberile survet ka USA Föderaalreservi intressimäärade jätkuv tõus, mis muudab Ühendriikide võlakirjade tootluse investoritele senisest ahvatlevamaks.

Ohtudest hoolimata kasutavad Argentina riigivõlakirja hinna kahanemist ära rahvusvahelised fondid ja riskialtid kauplejad, keda julgustavad just valitsuse konservatiivne majanduspoliitika ja IMFi rahapaki mõju.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt