Pille Ivask • 16. juuli 2018 kell 11:55
Intel võib uute plaanitavate tariifidega pihta saada.  Foto: Reuters/Scanpix

Tollitüli võib jõuda Silicon Valleysse

Kui seni on tollitüli jätnud Silicon Valley üldiselt puutumata, võib ka tehnoloogiasektor õige pea tariifidega pihta saada.

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon on kaalumas 10% maksu kehtestamist veel 200 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele. Sinna sekka kuuluvad ka võrguseadmed, mida kasutavad oma igapäevases tegevuses teiste seas USA tehnoloogiahiiud Google, Amazon ja Facebook.

Ka kiibitootjad võivad tariifidest pihta saada. USA kiibitootjad saadavad väga sageli oma peaaegu valmis kiibid Hiina kokkupanemiseks, testimiseks ning pakendamiseks. Nii teeb näiteks Intel. Need ettevõtted võivad hakata rohkem maksma, kui tooted Hiinast tagasi kodumaale saadetakse.

GBH Insightsi peastrateeg ning tehnoloogiajuht Daniel Ives kommenteeris CNNile, et kuivõrd aina laiemale ampluaale toodetele kehtestatakse tariifid, võib see kaasa tuua olukorra, kus Silicon Valley satub löögi alla.

S&P Market Intelligence’ile kuuluva uuringufirma Panjiva andmetest selgub, et viimase aasta jooksul on USA importinud umbes 23 miljardi dollari eest võrguseadmeid. Import Hiinast moodustab sellest poole.

Panjiva analüütik Chris Rogers märkis, et USA tehnoloogiafirmadel oleks tariifide jõustudes kaks võimalust: otsida väljastpoolt Hiinast endale uued tarnijad või leppida kõrgemate hindadega.

Ivesi hinnangul peaksid nii Amazon, Facebook kui ka Google suutma hinnatõusuga leppida ning see nende majanduslikku käekäiku ülemäära ei mõjuta. Rahast olulisem küsimus on aga see, kas tariifide jõustudes võiks kuidagi olla mõjutatud tehnoloogiavidinate tarneahel, mis võib omakorda tehnoloogiahiidudele tähendada uute toodetega väljatulemise hilinemist.

Seni pole Amazon, Google, Facebook ega Intel kaubandussõja ega selle võimaliku mõju kohta arvamust avaldanud. Sõnavõtuga on lagedale tulnud vaid Apple’i juht Tim Cook, kes ütles möödunud kuul CNNile antud intervjuus, et on optimistlik ega usu, et USA kaubandussõjale hoogu juurde annab. "See on kaotus mõlemale poolele ja kuivõrd see on nii selgelt näha, siis ma usun, et mõlemad osalised saavad sellest aru," ütles Cook.

Ives usub, et kuivõrd tehnoloogiasektor paistab ohustatud olevat, tahavad tippjuhid Washingtoniga üha enam koostööd teha ning hakkavad sel teemal julgemalt sõna võtma.

Hetkel kuum