Lauri Teder • 18. juuli 2018
Jaga lugu:

OPEC otsib õigusabi USA parlamendi eelnõu peatamiseks

OPECi peakorter Viinis  Foto: Scanpix / Reuters

Naftaühenduse OPECi esindajad kohtuvad lähipäevil mitmete USA advokaadifirmadega, et astuda vastu Kongressi mõlema koja kavandatavale (nafta)kartellide vastasele seadusele, kirjutab Bloomberg.

Kongressi Esindajatekoja ja Senati kavandatavad seaduseelnõud kannavad nime "No Oil Producing and Exporting Cartels Act" ("Naftatootjate ja -eksportijate kartellide vastane seadus") ehk NOPEC. Vastuvõtmise korral annaks see Ameerika Ühendriikidele õigusliku aluse OPECi tegevuse piiramiseks ja liidu karistamiseks. Huvitav on sealjuures märkida, et Senati kavandi aluseks on võetud 1890. aasta Shermani konkurentsiseadus, mille abil tükeldati sajandi eest näiteks John Rockefelleri naftamonopol.

Seni on OPECi juhtriik Saudi Araabia püüdnud Ühendriikide nõudmistele alluda, lubades suurendada tootmismahte Valge Maja survel ligikaudu 1 miljoni barreli võrra päevas. Tootmise tõus on seda olulisem, kui arvestada, et alles mõni kuu tagasi tegelesid naftaühenduse liikmed ja selle liitlased hoopis kärbete kooskõlastamisega. Möödunud aasta jaanuaris alanud tootmispiirangute mõjul kerkis tooraine barrelihind maailmaturul mais üle 80 dollari piiri. See oli aga halb uudis maailma suurimale naftatarbijale USAle, kuna tõi kaasa kütuse kallinemise, mis koormab riigi majandust.

NOPECi-sarnaseid eelnõusid on Ühendriikides kaalutud varemgi, lausa 2000. aastast alates, kuid seni on ametis olevad presidendid ähvardanud seaduse vetostada.

Jaga lugu:
Hetkel kuum