Lauri Teder • 25. juuli 2018
Jaga lugu:

Fiat Chrysleri nõrk kvartalitulemus pani aktsia taas varisema

Fiat Chrysleri tehas Torinos  Foto: Scanpix / Lapresse

Kolmapäeval andis Itaalia-Ameerika autokontsern Fiat Chrysleri teada firma kauaaegse tegevjuhi surmast ning esitles oodatust halvemaid teise kvartali tulemusi, vahendab Reuters.

Fiat Chrysleri väärtpaberi langus sai õieti alguse juba esmaspäeval, kui juhtkond andis teada, et firma legendaarne tegevjuht Sergio Marchionne ei naase tervislikel põhjustel tööpostile. Selle uudise mõjul kaotas aktsia juba 5% oma hinnast.

Kolmapäeval alustas firma oma teise kvartali esitlust aga vaikuseminutiga, mälestamaks 66-aastaselt lahkunud Marchionnet. Mõni minut hiljem sattus Fiat Chrysleri väärtpaber seevastu juba karmi müügisurve alla - esimeste tundide jooksul varises grupi aktsia tervelt 15% madalamale -, kuna ei suutnud ulatuda analüütikute teise kvartali prognoosideni ning oli sunnitud vähendama ka kogu aasta väljavaadet. Autotootja EBIT kahanes eelmise aastaga võrreldes 11%, 1,7 miljardile euroni. Reutersi koostatud analüütikute koondhinnangu järgi oleks tulemus pidanud ulatuma 2 miljardi euroni. Tänavune netokäibe prognoos viidi seevastu varasemalt 125 miljardilt eurolt 115-118 miljardile eurole.

Autofirma uue tegevjuhi, varem Jeepi üksuse eesotsas olnud Mike Manley sõnul oli nõrga soorituse peamiseks põhjuseks Hiina turult teenitud käibe langus, mis oli omakorda tingitud sealse valitsuse otsusest kärpida paljude tarbekaupade imporditolle. Pekingi samm lükkas rahavoo nimelt odavamatesse kaupadesse ning kahjustas mitmete Fiat Chryslerile kuuluvate markide, eriti Maserati müüki.

Tagasilöögist hoolimata kinnitas Fiat Chrysler, et jätkab kontserni looja Marchionne juunis kehtestatud tegevuskava. Kava eesmärk on kahekordistada firma ärikasum 2022. aastaks ning viia ellu 9 miljardi euro suurune investeerimisplaan, mis aitaks kontsernil paremini konkureerida rivaalidega hübriid- ja elektriautode vallas.

Jaga lugu:
Hetkel kuum