Regulatsioonid kimbutavad tubakasektorit

30. juuli 2018, 06:00
Tubaka- ja veinitootja Altria kasum ületas analüütikute ootusi, kuid käibes pettuti.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180730/BORS/180739997/AR/0/AR-180739997.jpg
Ainult tellijale

Tubakatootja Altria suutis ületada küll analüütikute kasumiootuse, kuid valmistas Marlboro ja teiste toodete müügi nõrkuse tõttu käibes pettumuse, aktsia reageeris langusega. Regulatiivsed riskid muudavad analüütkud skeptiliseks ka Altria emafirma Philip Morrise suhtes.

Altria aktsia reageeris pärast tulemuste avalikustamist 4protsendilise langusega, sest ettevõtte käive kahanes teises kvartalis võrreldes eelmise aasta sama ajaga 6,31 miljardile dollarile. Analüütikud lootsid aga vähemalt 6,59 miljardi dollari suurust müügitulu.

Investoreid ei suuda jätkuvalt rõõmustada fakt, et käibe langusest hoolimata suudetakse kasumit tänu toodete hinna tõusule siiski jätkuvalt kasvatada ning seejuures ka analüütikute ootusi ületada. Nii teenis Altria möödunud kvartalis 1dollarilise puhaskasumi aktsia kohta, mis on sendi võrra rohkem, kui FactSeti küsitletud analüütikud ootasid. Aasta eest saadi kasumit 1,03 dollarit aktsia kohta.

Tõsi, kasumit toetasid sel korral ka 4,8 protsenti vähenenud aktsiisimaksud.

Valitsus ja sigaretid veavad alt

Kõige suurema hoobi Altria käibele andis seejuures tubakatoodete müük, millelt saadud müügitulud kahanesid teises kvartalis 6,3 protsendi võrra, 5,5 miljardile dollarile. Ülejäänud osa käibest andsid teised tegevusalad, näiteks veinide turustamine ja müük. Suitsuga mitteseotud kaubagruppide käive kasvas seejuures 2,79 protsenti, 579 miljonile dollarile.

Sigarettide 10,8 protsenti väiksema müügi taga oli suuresti vähenenud nõudlus Marlboro kaubamärgi järele. Viimast osteti teises kvartalis 10 protsenti vähem kui eelmine aasta samal ajal. Samas mõjutasid sigaretisegmendi senisest negatiivsemat tulemust ka investeeringud turundusse. „Toetame oma investeeringutega oma pikaajalisi eesmärke ning seda on toetanud ka maksude teatav langus USAs,“ sõnas Altria tegevjuht Howard Willard tulemusi kommenteerides.

Sigarettide müügi langust on juba pikka aega põhjustanud karmistuvad regulatsioonid ning klientide teadlikkuse kasv tubaka kahjulike mõjude kohta. Samuti kaotab Marlboro üha enam populaarsust e-sigarettidele ning neid tootvatele idufirmadele, nagu näiteks Juul Labsile. Kõik see on tekitanud Altria aktsia suhtes skepsist ka investorite hulgas, mistõttu on Altria turuväärtus sel aastal natuke rohkem kui viiendiku võrra langenud.

Sigarettide müügimahu langusest tulenevat kahju kompenseeriti aga toodete kõrgema hinnastamisega, mida Altrial on ka sõltuvust tekitavate toodete puhul võrdlemisi lihtne ellu viia.

Vein kompenseerib

Suitsusegmendist väljapoole jäävast Altria toodangust oli kõige populaarsem vein, millest saadav käive kasvas 10,7 protsendi võrra, 166 miljonile dollarile. Veinimüüki toetasid lihtsamaks läinud logistika ning toodete kliendisõbralikumaks muutumine.

Hoolimata valukohtadest ollakse aga tuleviku suhtes optimistlikud. Nii on Altria juhtkond prognoosinud selle aasta kasumiks aktsia kohta 3,94 kuni 4,03 dollarit, mis kattub FactSeti küsitletud analüütikute 3,99dollarilise ootusega. Seejuures loodab Altria 16–19protsendilist aastakasvu.

Seeking Alpha analüütikud toovad välja, et Altria on hea rahavoogude genereerija, mis kombinatsioonis madalate kuludega lubab investoritele jätkuvalt head dividendi maksta. „Kuigi suitsetajate hulk väheneb, kompenseerib selle Altria võimekus oma turuosa suurendada,“ kirjutab Seeking Alpha. Lisaks tuuakse välja, et Altria on suutnud dividende kasvatada koguni 49 järjestikusel aastal.

Emafirma tekitab küsimusi

Altriast paremad teise kvartali tulemused olid aga tema emafirmal Philip Morrisel, sellegipoolest on analüütikud tubakatootja suhtes jätkuvalt skeptilised. Ettevõte suutis eelmises kvartalis oma käivet pea 12 protsendi võrra suurendada ning tegevuskasum kasvas 13 protsendi võrra. Samuti suurenes 6,9 protsendi võrra investoritele pakutav dividend, mille suurus on aastas 4,56 dollarit aastas aktsia.

Peamist ja kasvava tähtsusega turgu näevad Seeking Alpha analüütikud Philip Morrisele aga Ida-Aasias ja Austraalias ning ennekõike Hiinas. Kuna tarbijamaad kasutavad väga erinevaid valuutasid, nähakse piirkonda eksportimises positiivsena eelkõige valuutariskide maandamist.

Sellegipoolest on analüütikud skeptilised, kuna palju sõltutakse Hiina valitsuse regulatsioonidest, mis sealse tubakavastase poliitika tõttu üha karmistuvad. Lisaks tõusevad üle maailma enamikus kohtades pidevalt aktsiisid.

Nimetatud ohtude tõttu muutis Prantsuse investeerimispank Societe Generale nädala alguses Philip Morrise ostusoovituse hoia-soovituseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. July 2018, 15:37

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing