Kristjan Pruul • 13. august 2018 kell 11:00
Olukord paistab Hispaania BBVA pankale järjest raskem   Foto: Reuters/Scanpix

Valuutakriis paneb Euroopa pangad raskesse seisu

Koos Türgi liiriga langusse läinud Argentiina peeso ja Lõuna-Aafrika rand panevad veelgi kehvemasse seisu Lõuna-Euroopa pangad, mis on avatud areneva majandusega riikide riskidele.

Riskide laienemise keskuste all tuleb silmas pidada Hispaania, Prantsuse ja Itaalia panku, mis on lisaks Türgis välisvaluutas antud laenudele avatud riskidele ka Argentiina ja Lõuna-Aafrika suunal, kirjutab Reuters. Nii rand kui peeso tegid esmaspäeval läbi korraliku languse.

See lisandub senistele muredele, mis olid Euroopa keskpangal seoses pankadega nagu BBVA, UniCredit ja BNP Paribas. Lõuna-Euroopa pangad on erinevates valuutades andnud Türgi suunas laene pea 140 miljardi dollari eest.

Peamine probleem on Türgis pankadega, mille liirivälised nõuded juba ammu ei ulatu välisvaradeni, kirjutab Finandial Times. Kuni 2009. aastani olid need enam-vähem tasakaalus, aga praeguseks on lõhe kasvanud 80 miljardi dollarini. Kui liir jätkab praegust kurssi allapoole, on vähetõenäoline, et välispartnerid oleksid nõus dollarites või eurodes nomineeritud laene lihtsalt uutega asendama.

Selle tagajärel kannatab pankade likviidsus, mida omakorda hakkavad süvendama tõenäoliselt raskused Türgi ettevõtetega, mis ühest hetkest edasi enam välisvaluutas võetud laene teenindada ei suuda. Veel märtsi lõpus ei olnud raskustes laenude osakaal isegi mitte 10 protsenti, kuid seegi number jätkab tõusu.

Analüütikud uurimiskeskusest Autonomous on hinnanud, et BBVA pank võib Türgi kriisi mõjul kaotada 13%, Hollandi ING 9%, UniCredit 8% ning BNP Paribas 3% oma varadest.

Türgi üritab liiri vabalangust pidurdada

Asja ei tee lihtsamaks asjaolu, et Türgi president Recep Tayyip Erdogan peab valuutakriisi spekulatiivseks rünnakuks Türgi vastu ning on lihtsalt soovitanud türklastel oma kulla ja dollarid liirideks vahetada. „Mis põhjustas selle tormi veeklaasis? Majanduslikke põhjuseid selleks ei ole, see on operatsioon Türgi vastu,“ ütles ta pühapäeval.

Esmaspäeva hommikuks maksis 1 dollar juba 7,24 liiri, kuid Türgi keskpank suutis edasisele kukkumisele korraks piiri panna, kui vähendas nõudeid pankade valuutavarudele, millega pidi süsteemi lisanduma likviidsust 10 miljardi liiri, 6 miljardi dollari ja 3 miljardi dollari väärtuses kulla näol.

Aastaga on liir kaotanud 40% oma väärtusest.

Hetkel kuum