Äripäev • 15. august 2018 kell 7:06

Riigi rekorddividend viis Tallinna Sadama kahjumisse

Kuigi teises kvartalis Tallinna Sadama mahud kasvasid, siis kevadel riigile makstud rekordiline dividend tekitas kasumireale suurema augu.

Laevad Tallinna sadamas  Foto: Andras Kralla

Tallinna Sadama müügitulu kasvas möödunud aasta sama ajaga võrreldes 3,4%, 32,8 miljonile eurole. Ärikasum kasvas 2,9%, 12,6 miljonile eurole. Samal ajal kasvas kahjum 14,1 miljoni euro suuruseks (mullu –0,4 miljonit), mille põhjus on tänavu aprillis otsustatud 105 miljoni eurone dividend, mis läks riigikassasse. Võrdluseks: möödunud aastal jäi tulumaksukulu 12 miljoni euro juurde, tänavu aga oli see 26,3 miljonit eurot. Kontserni juhtkond kinnitas aga börsiteates, et suudavad tänavu seatud kasumieesmärgi täita ja investoritele lubatud 30 miljonit eurot dividendideks pakkuda.

Müügitulu kasv reisiparvlaevadest

Tallinna Sadama andmetel tuli suurim kasv reisiparvlaevade segmendist, kuna suveperioodil lisandus veel üks parvlaev ja sellega ka reisijaid, kuid nenditi, et Eesti–Soome liinil reisijate arv pigem väheneb. Reisisadamate segmendi müügitulu vähenemise tingis 2017. aasta kõrgem keskmine tasumäär laevatasude puhul ja laeva M/L Sea Wind üleviimine Vanasadamast Muuga sadamasse 2017. aasta oktoobris.

Kaubasadamate segmendi müügitulu vähenes esimesel poolaastal peamiselt kaubatasu ja renditulu (peamiselt endise Muuga söeterminali ala renditulu) vähenemise mõjul.

Finantsseisundi muutus

Võrreldes möödunud aasta teise kvartali lõpuga, on Tallinna Sadamal oluliselt kasvanud varade maht – 0,6 miljardilt 0,65 miljardile eurole. See tuleb eelkõige vaba raha hulga suurenemisest 6,9 miljonilt 68,4 miljonile eurole. Kohustuste hulk on suurenenud 271,3 miljonilt 315,5 miljonile eurole.

Hetkel kuum