Euroopa ootab enda Amazoni

30. august 2018, 06:00
Selle aasta edukaim Euroopa IPO on olnud makseteenuseid pakkuv Adyen.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180830/BORS/180839997/AR/0/AR-180839997.jpg
Ainult tellijale

Kui varem on Euroopa IPO-turg olnud kui Ameerika Ühendriikide väikevend, siis siinsete tehnoloogiaettevõtete börsidebüüdid hakkavad mahu poolest sarnanema juba USAs toimuvaga. Euroopa IPOdesse investeerinud on sel aastal aga rohkem kaotust kandnud.

„Alates 2014. aastast on Euroopa näinud rohkem tehnoloogiaettevõtete IPOsid kui USA, isegi kaks korda rohkem nii 2016. kui 2017. aastal,“ ütles James Clark Londoni börsilt CNBC-le. „See periood nägi suurimate nimedega IPOsid – Worldpay, Rocket Internet, Just Eat, Rovio, Delivery Hero ja Zoopla.“

Üks hiljutine näide on makseteenuseid pakkuv Hollandi ettevõte Adyen, mille aktsia kerkis esimesel kauplemispäeval üle 90 protsendi. Pärast börsile tulekut on saavutatud ligi 17 miljardi eurone turuväärtus ning ettevõte aktsia eest tuleb Reutersi andmetel välja käia enam kui 200kordne aastakasum. Netflixi ja Amazoni P/E suhe on võrdluseks 153 ning 170.

Võrreldes mulluse poolaastaga kasvas ka maht. Euroopa IPOdega kaasati esimesel poolaastal 21,8 miljardit eurot 168 noteerimisega. Kaasatud raha hulk kasvas võrreldes mullusega 5 protsenti ning IPOde hulk 4 protsenti. Üldisele kasvule aitasid suuresti kaasa Siemens Healthineersi 4,5 miljardi eurone ja Deutsche Banki DWS Groupi 1,38 miljardi suurune hiigelnoteerimine.

Euroopas odavamad ettevõtted

Üks tehnoloogiaettevõtete aktiviseerumise põhjus on Euroopa mõistlikumad hinnad, ütles Skype’i kaasasutaja Niklas Zennström väljaandele Bloomberg. Zennströmi hinnangul on USA riskiinvestorite rahastatud ettevõtted liiga kõrgeks hinnastatud, mille tõttu ei saa börsile tulla ilma, et osa varajasi investoreid peaks kahju kandma. Ta möönis, et Euroopa tehnoloogiasektorile oleks olnud kasulikum, kui ka Skype oleks suutnud jääda iseseisvaks ja börsile minna, kuid müük eBayle ja hiljem Microsoftile sai kogu sektorile omamoodi katalüsaatoriks. „Kui me Skype’i müüsime, polnud väljumiseks mingisugust turgu olemas, polnud mingeid IPO võimalusi,“ kommenteeris Zennström.

Suuri tulijaid Euroopa tehnoloogiasektorist on veelgi. Seda võib näha ühelt poolt märgina Euroopa tehnoloogiasektori küpsusest ning teisalt paremast ligipääsust turule. Aprillis noteeris end New Yorgi börsil muusikateenus Spotify ja kuu aega enne Adyenit tuli Londoni börsile küberkaitse teenuseid pakkuv Tšehhi ettevõtte Avast. Paar päeva enne seda pidi toimuma Euroopa seni suurim fintech'i IPO Rootsi ettevõttega iZettle. Kuid makseteenuseid pakkuva ettevõtte omanikud vahetasid avaliku noteerimise suurema tšeki vastu ning PayPal sai nad endale kahekordse IPO hinna eest.

Suurenenud riskikapital

Üleostmine enne börsile jõudmist on trend ka USA ettevõtete puhul. Erainvestorite käes olev raha hulk on drastiliselt kasvanud ning tihti saadakse vajalik rahastus kätte ilma börsile minemata.

Üks riskikapitali turul osaleja, kes on riskiinvesteerimise maastikku iduettevõtete rõõmuks ja teiste investorite õnnetuseks muutnud, on Jaapani Softbanki Vision Fund. 100 miljardi dollari suurune fond oli eelmise aasta kümnes suurimas tehingus osaline vähemalt pooltes. Vision Fundi investeeringute hulka kuulub ligi 10 miljardi dollariline investeering Uberisse, lisaks veel ARM Holdings, NVIDIA, WeWork ja hulk teisi.

Riskikapitali puhul on tingimused paindlikumad. Eratehingute puhul on võimalik mõlemal osapoolel tingimuste üle läbi rääkida ning riskide maandamiseks erinevaid lahendusi leida. Börsil selline paindlikkus puudub, samuti on börsiettevõtted suurema tähelepanu all. Viimase stressi tekitavaks näide on elektriautode tootja Tesla Inc juht Elon Musk, kes tõi esile nii aktsiate lühikeseks müüjate surve kui ka pidevate kvartaliaruannete tekitatud ebamugavuse.

IPO tähtsus on muutunud

„IPO protsess ei ole alates 1971. aastast palju muutunud, kuid kapitaliturud on. Ja see ongi muutuste põhjus. Ettevõtetel on raha tõstmisel rohkem paindlikkust, kui nad mõistavad. Sama on olukord ka börsile mineku puhul,“ kirjutas Spotify finantsjuht Barry Mccarthy Financial Timesi arvamusartiklis.

Spotify kasutas börsile minekuks ebatavalist otsenoteerimist, kus investeerimispangad mängisid tavapärasest väiksemat rolli. Ühelt poolt hoiti kokku kuludelt, kuid olulisem sääst saadi asjaolust, et ei tehtud IPO hinnaalandust, mis on tavapärane protsess atraktiivsuse tõstmiseks, kuid millest ettevõte ise suurt ei võida.

IPO ei ole enam viis ettevõte legitiimsuse tõstmiseks ning arengu toetamiseks, kirjutab New Riveri portfellihaldur Conor Sen Bloombergis. „See on samm, mille abil edukad spekulandid saavad enda osakud võimalikult suure summa eest rahaks teha,“ kommenteeris ta börsile mineku iseloomu muutust ettevõtte jaoks.

Start-up'id hakkavad aina enam noteerimisele mõtlema, kuid enamik neist müüb end aga maha.“ selgitas Shing Lo tehnoloogiaettevõtete nõustamisega tegelevast õigusbüroost Bird & Bird. „Strateegilisele partnerile müümine annab sulle palju kõrgema hinna.“

Euroopa iduettevõtete kasvumured

Euroopa suurima IPO luhtumine, iZettle’i müümine PayPalile, toob välja ka Euroopas järjest suureneva hirmu. Nimelt, kas Euroopa tehnoloogiaettevõtted suudavad ise suureks kasvada ning kasumliku ärimudeli välja töötada. Viimase kümnendi jooksul on rida kõrgelennulisi Euroopa ettevõtteid ära ostnud USA hiiglased, nende hulgas Microsoft Skype'i, Google DeepMindi ning Apple Shazami. Praegune suurenev tehingute hulk on aga hea märk.

Sel aastal on börsile oodata veel mitut Euroopa ükssarvikut. Nende hulgas ühisrahastusplatvormi Funding Circle ning luksusmoodi pakkuvat veebipoodi Farfetch. Funding Circle’i turuväärtuseks on pakutud ligi 1,7 miljardit eurot ning Farfetchile üle 5 miljardi euro.

„Rida riskiinvesteeringutega rahastatud ettevõtteid on küpseks saamas,“ ütles dealroom.co asutaja Yoram Wijngaarde. „See on 5 kuni 10 aastat tagasi tehtud investeeringute tulemus.“ Wijngaarde ettevõtte hinnangul võib ükssarviku staatuseni jõuda veel 485 Euroopa väiksemat tehnoloogiaettevõtet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. August 2018, 11:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing