Mait Kraun • 15. september 2018 kell 21:01

Goldmani aktsiaturgude mõõdikud on punases

Aktsiagraafik  Foto: Shutterstock

Goldman Sachsi strateegide aktsiaturgude mõõdikud on punases, mis võib tähendada, et turud on liiga kõrgele tõusnud, vahendab MarketWatch.

Investeerimispanga niinimetatud pulli-karu indikaator, mis heidab pilku viiele turufaktorile, näitab, et karuturu tõenäosus on kõrgeimal tasemel alates 1970ndatest (vaata allpool olevat graafikut).

Foto: Goldman Sachs

Goldmani analüütikud eesotsas Peter Oppenheimeriga ütlesid, et Wall Streetil on praegu väga erakordne aeg, mida iseloomustab lõtv rahapoliitika ning fiskaalne stimuleerimine. Need faktorid on pannud pullituru (tõusev turg) õitsema, aga kaua see kesta ei saa.

Tõsi, Goldman kirjutab oma 54 lehekülge pikas raportis, et kohe ei tasu paanikasse sattuda ja aktsiaid müüa. Madalama tootlusega periood tuleks nende arvates investoritel vastu võtta (vt. allpool olevat graafikut).

Foto: Goldman Sachs

USA aktsiaturud on nüüdseks pulliturul olnud juba üheksa ja pool aastat. Teatud mõõdikute järgi on tegemist Ühendriikide ajaloo pikima pullituruga. Standard & Poor’s 500 indeks on 2009. aasta märtsist alates kallinenud juba 320 protsenti. Dow Jones on sama ajaga tõusnud ligi 300 protsenti ja Nasdaq Composite lausa 520 protsenti. Nasdaqi tõus näitab, kui hästi on läinud tehnoloogia- ja internetisektori aktsiatel.

Tänavu on S&P 500 indeks tõusnud 7,6 protsenti ja Dow on lisanud 5 protsenti. Nasdaqi tõus ulatub 15 protsendini. Goldmani analüütikud tõid välja, et tehnoloogiasektori tõusu on toetanud väga tugev kasumikasv (vt. allpool olevat graafikut). See tähendab, et suuresti on kiirem tõus ka õigustatud.

Foto: Goldman Sachs

Oppenheimer ütles telefoniintervjuus MarketWatchile, et Goldmani raportit ei tohiks tõlgendada väga negatiivselt. „Me ei lehvita lippu ja ei ütle, et turgudel tuleb sügav karuturg,“ rõhutas ta.

Ta rääkis, et potentsiaalset langust pehmendavad mitmed asjaolud – näiteks madalate intressimäärade keskkond nii USAs kui ka mujal maailmas, vaatamata sellele, et keskpangad on oma poliitikasuunda muutmas.

Oodatakse, et Föderaalreserv tõstab selle kuu lõpus intressimäärasid, keskpanga kohtumine toimub 26. septembril. Oppenheimer lisas, et inflatsioon on jätkuvalt madal ning selle tõttu on ebatõenäoline, et Föderaalreserv tunneb vajadust intresse kiiremini tõstma hakata. Majanduse ülekuumenemist tema sõnul näha ei ole. „See on üks põhjustest, miks me ei näe praegu majanduslanguse tulekut,“ ütlesid Goldmani strateegid.

Oppenheimer rõhutas ühte lõiku Goldmani raportist, mis peegeldab rahapoliitika ja fiskaalse stimuleerimise ebatavalist kombinatsiooni, mis on aidanud aktsiaturgudel nõnda kõrget tootlust pakkuda. „Praegusest tsüklist on olnud raske aru saada,“ kirjutasid nad (loe katkendit raportist):

Tootlused on olnud väga head ning paljud investorid püüavad aru saada, kui kaua võiks majandustsükkel ja pulliturg kesta ning mis saab pärast edasi. Nendele küsimustele on raske vastata, sest majandustsüklist on olnud keeruline aru saada. Tegemist on väga ebatavalise tsükliga, mille tõttu pole ajaloolised võrdlused väga usaldusväärsed.

Karuturgu (20protsendiline langus eelmisest tipust) pole esinenud juba aastaid (vt. allpool olevat graafikut). See võib investorites ebakindlust tekitada. Suurte tõusudega ollakse harjunud. Goldman kirjutab, et järgnevatel aastatel on tootlused tagasihoidlikumad või liigub turg külgsuunas.

Foto: Goldman Sachs
Hetkel kuum