Lauri Teder • 19. september 2018 kell 16:00

Goldman paneb investeerimisäpi müüki

Goldman Sachsi logo New Yorgi börsil  Foto: Scanpix / Reuters

USA finantskontsern Goldman Sachs soovib oma struktureeritud võlakirjadele keskenduva investeerimisäpi Simoni enamusosaluse konkurentidele ära müüa.

Wall Street Journali andmetel on ettevõte pidamas läbirääkimisi paljude finantsmaailma suurtegijatega nagu JPMorgan, Barclays, HSBC, Credit Suisse jt. Lisaks on rakendusest huvitatud ka Ühendriikide kindlustusfirma Prudential Financial. Praeguste plaanide õnnestumise korral läheks nende käsutusse enam kui 50% osalus Simoni haldamiseks loodavast firmast. Tehingu eeldatav väärtus on ligikaudu 50 miljonit dollarit.

Kolme aasta eest loodud Simon ehk Structured Investment Marketplace and Online Network (struktureeritud investeeringute turg ja võrgustik) on rakendus, mille algne ülesanne oli vahendada Goldmani börsimaaklerite ja privaatpanganduse valdkonna kliendihaldurite suhtlust.

Simon aitab investeerimistooteid pakkuvatel pankadel leida jaemaaklereid, kelle kaudu neid edasi müüa. Süsteem keskendub praegu eelkõige struktureeritud võlakirja nimetust kandvatele finantsinstrumentidele, mis koosnevad nii võlakirja(de)st kui mõnest tuletisinstrumendist (nt futuuridest või optsioonidest ) ning pakuvad investoritele seega üheaegselt kupongimakseid ja võimalust teatud alusvara - aktsiaindeksi, nafta, valuuta jne - tõusule või langusele panustada.

Goldman Sachsi rakendus pole antud vallas aga sugugi ainuke: juuli lõpus andsid Morgan Stanley ja Bank of America rahasüsti Simoni rivaalile Lumale. Struktureeritud võlakirjade tavaturule kättesaadavamaks muutmisega tegeleb ka tarkvarafirma Halo Investing.

Kontserni aktsia on kolmapäeval kallinenud enam kui 2%.

Hetkel kuum