Mait Kraun • 2. oktoober 2018 kell 10:32
Foto: EPA

Itaalia veab Euroopa turge jälle alla

Maailma aktsiaturud võtsid täna suuna alla ja Euroopa varad odavnesid, sest Itaalia võimupartei kritiseeris eurot, vahendab Reuters.

Ameerika Ühendriikide aktsiaturud tõusid eile tublisti, sest USA, Mehhiko ja Kanada kaubanduslepe suurendas investorite riskijanu. Täna on see mõju ära kadunud, sest MSCI maailma aktsiaindeks langes 0,3 protsenti.

Eurotsooni aktsiate peamine indeks Euro Stoxx 50 kukkus 0,8 protsenti, Stoxx 600 langes aga 0,5 protsenti. Põhjuseks võib pidada Itaaliat, kus varahinnad hakkasid poliitikute kommentaaride tõttu langema.

Nimelt teatas parempoolse valitsuspartei Liiga majandusjuht, et Itaalia probleeme on võimalik lahendada rahvusliku valuuta kasutuselevõtuga.

Itaalia 10aastase võlakirja tootlus kasvas nelja ja poole aasta suurimaks. Itaalia pankade aktsiad langesid 2,8 protsenti ja jõudsid 19 kuu põhja. Itaalia aktsiaindeks FTSE MIB kukkus 1,4 protsenti.

Eurotsooni pankade aktsiad odavnesid samuti 1,3 protsenti, sest investorid hakkasid uuesti Itaalia olukorra pärast muretsema. Riik plaanib ka eelarve puudujääki suurendada.

"Meie ökonomistid ei arva, et see võiks globaalsele majandusele süsteemset mõju avaldada, aga potentsiaal probleemide levikuks on olemas," ütlesid Goldman Sachsi analüütikud.

Euro on täna odavnenud 0,3 protsenti, madalaima tasemeni alates 21. augustist. Ühe euro eest tuleb välja käia 1,1536 dollarit.

Hetkel kuum