Tugevnev tööturg annab Föderaalreservile mõtteainet

Föderaalreserv võib hakata intresse kiiremini tõstma.  Foto: EPA
Mait Kraun • 5. oktoober 2018 kell 17:45

USA töötuse määr langes viimase 48 aasta madalaima tasemeni ning ökonomistid prognoosivad, et palgakasv kiireneb. See võib Föderaalreservi ärgitada kiiremini intresse tõstma, vahendab MarketWatch.

Septembris loodi töökohti kokku 134 000, MarketWatchi küsitletud ökonomistid prognoosisid 168 000 töökoha loomist. Tegemist on viimase 12 kuu madalaima numbriga ning ekspertide sõnul võib osalt selles süüdistada orkaan Florence’it.

Töötuse määr langes aga 0,2 protsendi võrra, 3,7 protsendini. Viimati oli töötuse määr nõnda madalal 1969. aasta detsembris.

Paljud ökonomistid prognoosivad, et töötuse määr võib järgnevatel kuudel veelgi rohkem langeda.

Keskmine tunnipalk tõusis kuu võrdluses 0,3 protsenti, 27,24 dollarini. Aastane palgakasv aeglustus 2,9 protsendilt 2,8 protsendini. Arvatakse, et peagi kiireneb palgakasvu tempo 3 protsendini, sest vabu töötajaid on vähem ning konkurents töötajate pärast kasvab.

Intressimäärasid tõstetakse kiiremini?

Palgakasvu kiirenemine ning kõrgem inflatsioon on mõtteaineks Föderaalreservi rahapoliitikutele, kes otsustavad selle üle, kui kiiresti baasintressimäärasid tõsta.

„See oli tugev raport ning nüüd on Föderaalreserv kindlal rajal, et tõsta intresse kvartalis korra. Tõenäoliselt tõstetakse intresse uuesti juba detsembris,“ ütles Capital Economicsi USA ökonomist Michael Pearce.

Mitmed eksperdid aga prognoosivad, et majandusaktiivsus võib järgmisel aastal taanduda, sest USA presidendi Donald Trumpi maksukärbete ning valitsuse kulutuste kasvu mõju kaob ära.

Hetkel kuum