Äripäev • 8. oktoober 2018 kell 7:06

Tallinna Vesi ootab kahte kohtuotsust

Tallinna Vee mitukümmend miljonit eurot väärt kohtuvaidlused lähevad uude ringi: kontsern teatas, et novembris selgub Tallinna halduskohtus, kas konkurentsiamet peab Tallinna Veele kahjunõude hüvitama.

Millal tuleb kauaoodatud rahvusvahelise arbitraažikohtu otsus, millega otsustakse, kas Tallinna Vesi saab riigilt kümnetesse miljonitesse ulatuvat kahjutasu, praegu veel selge pole. Küll on uue pöördena rahvusvaheline arbitraažikohus teatanud, et tahab enne otsuse tegemist kuulata ära Euroopa Komisjoni seisukohad.

Tallinna Vesi  Foto: Andras Kralla

Reedel teatas Tallinna halduskohus, et otsustab 19. novembril Tallinna Vee ja konkurentsiameti vahelist, nelja aasta taha ulatuvat vaidlust, milles Tallinna Vesi nõuab konkurentsiametilt saamata tariifitulu eest hüvitist. Lisaks kaebusi AS Tallinna Vesi 2013-2017 veeteenuse hindade kooskõlastamise taotluste läbivaatamata jätmise vaidlustamiseks.

Augustis esitas Euroopa Komisjon rahvusvahelisele arbitraažikohtule taotluse, millega soovis Tallinna Vee, tema suuraktsionäri United Utilitise ja Eesti riigi vahelises vaidluses oma seisukohad esitada, arbitraažikohtu materjalidega tutvuda ning ka kohtuistungil osaleda. Arbitraažikohus lubas eelmisel nädalal avaldada Euroopa Komisjonil ühe kirjaliku seisukoha, millele nii Eesti kui ka Tallinna Vee pool võivad oktoobri lõpus oma seisukoha avaldada. Ülejäänud punktid jättis arbitraažikohus rahuldamata.

Maailmapanga juures tegutseva arbitraažikohtu juures nõuab Tallinna Vesi ligi 70 miljonit eurot. Põhjuseks toob Tallinna Vesi kahjud, mida pidi kannatama seetõttu, et 2011-2013. aastal keelduti vee hinda tõstmast ning seejärel tariifid kohtuvaidluse ajaks külmutati. Varem on kahjunõudena läbi käinud ka 90 miljonit eurot, aga et nõude suuruse arvestab Tallinna Vesi tarbijahinna indeksist lähtudes, siis on see ajas muutuv.

Hetkel kuum