Pankrotihirm rusus kunagise maailma suurima jaeketi aktsiat

Foto: EPA / CJ Gunther
Lauri Teder • 10. oktoober 2018 kell 18:15

Aastaid võlgade käes vaevlev USA jaegrupp Sears võib peatse laenumakse vältimiseks esitada saneerimisavalduse juba lähipäevil.

Enam kui 5 miljardi dollari suuruse võlakoormaga Sears võib Reutersi allikate sõnul viimaks otsustada ametliku pankroti kasuks, kui grupi nõukogu erikomitee ei kiida heaks tegevjuhi Eddie Lamperti välja pakutud võlgade ümberstruktureerimise ja firmade harude müümise kava.

Lampert on ka Searsi suurim investor, paljude Searsi kaupluste äripindade osanik ning kontserni olulisim laenuandja. Varasematel kriitilistel hetkedel on just Lamperti ettevõtete antud laenud hoidnud ära Searsi täieliku maksejõuetuse. Seetõttu kuulub Lampertile erinevate firmade kaudu nüüdeks lausa 1,8 miljardi dollari suurune tükk jaegrupi võlgadest.

1960. aastatel oli Sears nii USA kui maailma suurim jaekett, mille esindusi võis leida pea igast Ühendriikide kaubanduskeskusest ja müügikatalooge igast postkastist. Grupi langus algas üheksakümnendatel, mil turule tekkisid odavketid nagu Walmart, ning kiirenes veelgi pärast Amazoni ja teiste internetipoodide saabumist. Searsi aktsia saavutas haripunkti 2007. aastal ligi 144 dollariga, kuid on tänaseks varisenud lausa sentide tasemele.

Kolmapäeval on aktsia odavnenud 30%, jõudes 0,4 dollarini. Koos kontserniga langesid sedapuhku ka kinnisvarafondid, mille portfelli kuuluvad Searsi kaupluste äripinnad - Seritage Growth Properties (-4%), CBL & Associates Properties (-1,1%) ja Pennsylvania REIT (-0,5%).

Hetkel kuum