Kuidas maailma üks rikkamaid mehi töötajaid värbab?

Jack Ma nentis töötajata värbamisest rääkides, et püüdis Boeingu mootorit traktorisse mahutada.  Foto: Reuters
Mait Kraun • 20. oktoober 2018 kell 9:35

Ettevõtte kasvu jaoks on sinna vaja palgata õiged inimesed. E-kaubandusgigandi Alibaba asutaja Jack Ma ütleb, et töötajate värbamise oskus kujunes tal pika aja jooksul.

Ma meenutas eelmisel nädalal Indoneesias asuval Bali saarel toimunud kohtumisel Alibaba algusaegu.

„Kui ma esimest korda turgudelt raha kogusin, siis sain 5 miljonit dollarit. Palkasin mitmeid asepresidente rahvusvahelistest firmadest. Üks neist töötas turunduse alal, ta tuli minu juurde ja tegi mulle pakkumise: "Ma, siin on meie järgmise aasta turundusplaan,"“ ütles Ma Rahvusvahelise Valuutafondi ja Maailmapanga korraldatud iga-aastasel kohtumisel. Selgus, et plaani maksumus oli 12 miljonit dollarit.

See oli palju suurem kui ettevõte sai endale lubada, ütles Ma. Töötaja aga tunnistas, et ta pole ühtegi alla 10 miljoni dollarise väärtusega äriplaani teinud.

„Ma ütlesin, et see ei ole tema viga, see on minu viga,“ ütles Ma, kes lisas, et selliste inimeste palkamisega püüdis ta tegelikult Boeingu mootorit traktorisse mahutada.

"Parimad" inimesed ja „eksperdid“

Alibaba on kasvanud meeletu kiirusega ning praeguseks on ettevõttel 80 000 töötajat. Hiinas on ettevõte töötajate jaoks üks atraktiivsemaid tööandjaid, selgub konsultatsioonifirma Universumi koostatud edetabelist.

Üks edu aluseks on Ma sõnul see, et ta on vältinud "parimate" inimeste ja „ekspertide“ värbamist.

„Mulle ei meeldi palgata inimesi, kes tulevad ekspertidena, sest tulevikueksperte ei ole. Nad on alati eilse päeva eksperdid,“ ütles Ma. „Parimaid inimesi ei ole. Parimad inimesed on alati sinu ettevõttes, sa treenid neid parimateks.“

See tähendab, et ettevõttesse tuleb tuua inimesi, kes on nõus õppima ja ei karda vigu teha, lisas ta.

Emotsionaalne intelligentsus ja IQ

Sa ei pea olema koolis parimate hinnetega, et Jack Ma sind tööle palkaks. Ma on tuntud selle poolest, et ta on tihtipeale kõrvale jätnud kooli väga edukalt läbinud kandidaadid.

Ma arvates võib ülikoolide eliit väga lihtsalt pettuda ja pahaseks saada, kui nad seisavad silmitsi reaalse elu keeruliste probleemidega, kirjutas Duncan Clark oma raamatus „Alibaba: The House That Jack Ma Built“.

Tõsi, kandidaatidel peavad siiski olema teatud oskused, et muutuvas ärimaailmas pidevalt tasemel olla, ütles Ma eelmisel nädalal.

Ta lisas, et ta eelistab inimesi, kelle emotsionaalne intelligentsus on kõrgem. Nad on paremad juhid ja töötavad meeskonnas hästi. Samas ei jõua ainult sellega ka kaugele, lisas ta. „Sul on vaja emotsionaalset intelligentsust, et teistega koostööd teha. IQ-d on vaja selleks, et sa teaksid, mida sa teed,“ selgitas ta.

Optimistlikud inimesed

Ma rõhutas ka optimismi tähtsust. See on omadus, mis on aidanud tal Alibaba üles ehitada.

Ma sõnul aitab optimism inimestel väljakutsuvad olukorrad enda kasuks pöörata. „Kui ettevõtja ei ole optimistlik, siis ta on kohe hädas,“ nentis Ma. „Need inimesed, keda ma valin, peavad olema optimistlikud.“

Hetkel kuum