Rait Kondor • 23. oktoober 2018 kell 20:11

USA aktsiad languses – majanduse jahtumise risk ja poliitilised pinged rõhuvad aktsiaturgu

Kaupleja New Yorgi börsil.  Foto: Foto: AFP/Scanpix

USA aktsiaturg teisipäeval langes, kui mitme suurettevõtte prognoosid tuleviku osas osutusid pettumust valmistavaks ning poliitilised pinged seoses Saudi Araabia ja Türgi vahel jätkuvad. Euroala rõhub Euroopa Komisjoni otsus, mille kohaselt saadeti Itaalia eelarvekava valitsuse tagasi ülevaatamiseks.

USA S&P 500 aktsiaindeks on langenud viimased viis päeva järjest, nii et täpselt nädal tagasi toimunud kaheprotsendilist indeksi tõusu võis pidada nn surnud kassi põrkeks. Oktoobris on USA aktsiaturg tõusnud vaid neljal päeval 17 kauplemispäevast, vahendab Reuters. Oktoobri tipptasemest on indeks langenud üle 6%.

Globaalselt kardetakse majanduskasvu jahtumist, kui Rahvusvaheline Valuutafond kärpis hiljuti oma käesoleva aasta ja 2019. aasta globaalse majanduskasvu prognoosi ning Hiina teatas eelmisel nädalal kolmanda kvartali majanduskasvuks 6,5%, mis on riigi madalaim majanduse kasvunäitaja pärast 2009. aasta finantskriisi.

Teisipäeval tulemused avaldanud Caterpillari aktsia langes täna üle 7%, kui firma säilitas oma 2018. aasta senise majandustulemuste prognoosi, olles seda eelmisel kahel kvartalil tõusnud. Teine suur tööstusettevõte, 3M, langes üle 4%, peale seda, kui teatas käesoleva majandusaasta tulemuste kärpimisest ebasoodsate valuutakursside liikumiste tõttu.

Teisipäeva börsikauplemise alguses üle 2% miinuses olnud aktsiaturg päeva lõpuks siiski taastus, nii et päevane langus jäi S&P 500 indeksi puhul 0,55% juurde.

Märkimisväärne on tänane nafta järsk hinnalangus, kui USA WTI nafta hind langes 4,5% 66,25 dollarini barrelist. Nafta hinna pani langema Saudi Araabia energiaministri sõnavõtt, et Saudi Araabia võib vajadusel kiiresti naftatootmist 1—2 miljoni barreli võrra päevas tõsta. See rahustas turgu seoses oodatavate Iraani-vastaste sanktsioonidega, mis USA seab Iraani naftaekspordile alates 4. novembrist.

Positiivsetest tulemustest võib välja tuua USA telekomiettevõtte Verizon Communications majandustulemused, mille peale aktsia kerkis 4% ning sellega kõrgeimale tasemele alates 2000. aasta dot-com mulli lõhkemise-eelsest ajast.

McDonald’si aktsia kerkis täna üle 6%, kui investorid nägid oodatust oluliselt paremaid kvartalitulemusi ning globaalne võrreldavate restoranide müügikäive kasvas oodatust rohkem ning ka USA võrreldavate restoranide müük ei näidanud sellist nõrkust, nagu mitmed analüütikud kartsid.

Päeva olulisim tõusja oli Tesla aktsia, mis kerkis 12,7% 294 dollarini pärast seda, kui Tesla aktsia pikaaegne lühikeseks müüja ehk aktsia langusele panustaja, Citron Research, muutis oma seisukohta ning soovitas enne Tesla homseid majandustulemusi aktsiat osta.

Hetkel kuum