Mait Kraun • 1. november 2018 kell 11:15
Naftahinnad on viimasel ajal võtnud suuna alla.  Foto: EPA

Nafta odavnes oktoobris kiires tempos

Naftahinnad lõpetasid kolmapäeva langusega ning USA naftavarude andmed vastasid turgude ootustele, vahendab MarketWatch.

Hinnad kukkusid oktoobris viimase kahe aasta kiireimas tempos, sest kasvav tootmine ja võimalik nõudluse aeglustumine mõjutasid turgu enam kui Iraani vastu kehtestatavad sanktsioonid. Iraani-vastased USA sanktsioonid hakkavad kehtima 4. novembril.

WTI toornafta hind on täna langenud 0,8 protsenti, 64,81 dollarini barrel. Dow Jones Market Data andmetest selgub, et WTI odavnes oktoobris kokku 10,8 protsenti.

Brenti toornafta on odavnes 0,6 protsenti, 75,47 dollarini barrel. Kuu ajaga odavnes Brent 8,8 protsenti. Viimati langesid nafta hinnad nii kiiresti 2016. aasta juulis.

Energia ja Informatsiooni Administratsioon teatas kolmapäeval, et USA naftavaru suurenes 26. oktoobril lõppenud nädalal 3,2 miljoni barreli võrra. S&P Global Plattsi küsitletud analüütikud ootasid 3,3 miljoni barreli suurust kasvu.

„Naftarafineerimist on rohkem, aga naftavarud on kasvanud juba kuus nädalat järjest,“ ütles ClipperData toorainete analüütik Matt Smith.

Pühapäeval hakkavad kehtima Iraani-vastased sanktsioonid, mis võivad turu pea peale pöörata. Oodatakse, et Iraani tootmine väheneb, aga kõige tähtsam küsimus on see, kas teised tootjad katavad selle languse ära või mitte. OPEC ja Venemaa leppisid suve alguses kokku, et naftatootmist suurendatakse. Saudide viimaste nädalate kommentaarid viitavad sellele, et riik tahab pärast Iraani sanktsioone tootmist veidi järsemalt suurendada.

„Mõned turuosalised arvasid oktoobri alguses, et hinnad võivad tõusta 100 dollarini barrel,“ ütles Commerzbanki analüütik Carsten Fritsch. „Turu meeleolud on muutunud, peamiselt on selle põhjuseks mure nõudluse pärast ning USA ja Hiina kaubanduskonflikt.“

Hetkel kuum