Pille Ivask • 2. november 2018 kell 10:48
USA president Donald Trump tahab sõlmida kaubanduslepet Hiinaga. Takistusi on selleks aga omajagu, eeskätt intellektuaalase omandi küsimus.  Foto: Reuters/Scanpix

Trump ihkab kaubanduslepet Hiinaga

Kuigi USA president Donald Trump ihkab Hiinaga sõlmida kaubanduslepet ning ettevalmistused selleks juba käivad, on analüütikud pigem skeptilised.

Asjaga kursis olijad on nimelt meediale poetanud, et Trump tahab kaubandusdiiliga välja tulla juba sel kuul toimuval G20 kohtumisel Argentinas.

Tugev lüke selles suunas, et kaubanduslepe peaks sündima, tuli neljapäeval, mil Trump ja Hiina president Xi Jinping pidasid telefonikõne, mida Trump on juba jõudnud nimetada „pikaks ja väga heaks“. Veelgi enam, Trumpi säutsus seisab, et kaubandusarutlused kulgevad „väga kenasti“.

Ühtlasi oli tegu esimese avalikult teadaoleva telefonikõnega Trumpi ja Xi vahel viimase kuue kuu jooksul. Mõlemad on juba teatanud, et vestlus oli igati konstruktiivne: kõneldi nii Põhja-Koreast kui ka kaubandusest. Hiina riigimeedia on juba jõudnud teatada, et Trump tahab pidada Hiinaga otsekõnelusi, mis oleksid sagedased ning mis valmistaksid ette G20 tulemuslikku kohtumist.

Niisiis ongi Trump juba andnud oma ametnikele käsu, et nad hakkaksid planeerima ja kirja panema võimalikku kaubanduslepet kahe riigi vahel.

Trumpi ja Xi telefonikõne on mõistagi rõõmustanud ka Hiina börse, mis näivad nüüd olevat hiljutise kukkumise unustanud. Hang Sengi indeks tõusis enam kui 4%, Shanghai Composite kerkis 2%. Hang Sengi indeksi suurim komponent, tehnoloogiafirma Tencent rallis aga suisa 8%.

Omajagu skepsist

Üldsuse tagasiside Trumpi plaanidele on olnud üpris mitmekesine – on neid analüütikuid, kes on arengut juba jõudnud lausa murdeliseks nimetada, aga ka neid, kes leiavad, et tegu on järjekordselt sooja õhu puhumisega, millel pole mingeid reaalseid tagajärgi.

„Ma ei usu seda juttu sekundikski,“ väitis Rabobanki Aasia finantsturgude juht Michael Every. „Näib, et see on justkui kindel viis, kuidas aktsiaid rallima panna, aga ka suruda Xi justkui kasti, et kui asjad läbi kukuvad, siis on, keda süüdistada,“ ütles Every Bloombergile.

Erilist optimismi ei näidanud ka JPMorgani Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna turustrateeg Tai Hui, kes ütles Financial Timesile, et Trumpi kommentaaride mõju on ilmselt lühiajaline.

Scotiabanki Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna majandusjuht Tuuli McCully leidis, et uudised kaubandusleppe kohta on pigem julgustavad. Tema hinnangul annavad Trumpi sõnad märku sellest, et USA ettevõtted on tariifidest pihta saanud: hinnad tõusevad ning marginaalid kiduvad.

Samas näib, et Hiina on ka ise USA kaubandusettepanekute suhtes skeptiline. Kuigi hiinlased on nõus Trumpi ettepanekutega vähendada USA kaubandusdefitsiiti, lähevad arvamused intellektuaalse omandi teemal lahku ja samuti ei taha hiinlased lõpetada strateegiliselt oluliste tööstuste riiklikku toetamist. Intellektuaalse omandi küsimust peetakse sealjuures kõige suuremaks valukohaks kaubandusleppe sünnil. Näiteks süüdistas USA alles neljapäeval Hiina riigile kuuluvat tehnoloogiaettevõtet USA firmalt Micron Technology kaubandussaladuste varguses.

Hetkel kuum