Mait Kraun • 23. november 2018 kell 7:42
Hiina aktsiaturud on viimastel kuudel tublisti langenud.  Foto: EPA

Trumpi hoiatus Huawei eest viis aktsiad langusesse

Hiina aktsiaturud on täna tublisti kukkunud, sest ilmus raport, kus USA ärgitab oma liitlasi Huaweiga koostööd lõpetama, vahendab MarketWatch.

Meeleoludele mõjus negatiivselt ka naftahindade ja USA aktsiafutuuride langus, mis viitab sellele, et ka täna on USA aktsiaindeksid odavnemas. Eile olid turud pühade tõttu suletud.

Shanghai Composite indeks on täna langenud 2,5 protsenti, 2579 punktini. Väiksem Shenzhen Composite odavnes lausa 3,7 protsenti.

Wall Street Journalis avaldatud raportis seisab, et USA on püüdnud veenda oma välismaiseid liitlasi, et nood Hiina tehnoloogiafirma Huawei telekomiseadmete kasutamise lõpetaksid. Põhjusena toodi välja küberturvalisus.

USA eriteenistused kardavad, et Hiina võimud võivad tehnoloogiagigante luuramiseks kasutada, kirjutas The Wall Street Journal. Eriti on USA mures liitlasriikide pärast, kes kasutavad Hiina tehnoloogiat ja kus on Ameerika sõjaväe tugipunkte. Leht toob ära Saksamaa, Itaalia ja Jaapani.

The Wall Street Journali teatel on USA ametivõimud liitlasriikidele sellest rääkinud. Ühendriikides plaanitakse anda majanduslikku abi liitlasriikidele, kus on kasutusel Hiina tehnoloogia, on öelnud tundmatuks jääda soovinud allikad.

Eelmise nädala lõpus kirjutas Äripäev, et Huawei tunneb tõsist huvi koostöö vastu Eestiga. Ettevõtlus- ja tehnoloogiaminister Rene Tammist kohtus Hiina ettevõtte esindajatega ning kutsus ettevõtet ka Eestisse arenduskeskust rajama.

Praegu teeb Huawei Eestis koostööd Telia, Elisa, HITSA ja Dateliga.

Tehnoloogiasektor odavneb

Kõige enam langesidki Hiinas telekomi- ja tehnoloogiaaktsiad. Foxconn Industrial Interneti aktsia kukkus 5 protsenti ja Dr. Peng Telecom & Media Group odavnes 6,8 protsenti. ZTE Corp kaotas 3,4 protsenti.

USA ja Hiina president kohtuvad järgmisel nädalal Argentinas toimuval G20 kohtumisel.

„Kui vaadata asja reaalselt, siis on kõige positiivsem stsenaarium see, kui Hiina ja USA lepivad kokku, et kõnelusi jätkatakse. Kaubanduspingete teema kiiret lahendust enam ei saa. Me arvame, et see on ka 2019. aastal risk ning survestab seeläbi ka riskantsemate varade hindu,“ ütles London Capital Groupi uuringute juht Jasper Lawler.

Teistest Aasia turgudest odavnes Lõuna-Korea Kospi 0,6 protsenti ja Taiwani peamine aktsiaindeks lange 0,5 protsenti. Austraalia S&P/ASX 200 lisas 0,4 protsenti.

Hetkel kuum