Rait Kondor • 10. detsember 2018 kell 16:59

USA aktsiabörs alustas esmaspäeva langusega

Maaklerid töötamas New Yorgi aktsiabörsil.  Foto: Scanpix/REUTERS/Brendan McDermid

Eelmisel nädalal järsult langenud aktsiaturud jätkasid esmaspäeval langust. Kuigi esialgu tõusid turud ka plusspoolele, olid paar tundi peale kauplemise alustamist turuindeksid üle ühe protsendi miinuses. Aktsiaturg on jätkuvalt surve all seoses majanduskasvu oodatava aeglustumise ning USA-Hiina kaubanduspingete jätkumisega, vahendab Marketwatch.

S&P 500 indeks on kell 18.35 õhtul 1,5% miinuses, Dow Jonesi tööstuskeskmise indeks on langenud 1,8% ning Nasdaqi indeks 0,9%. Eelmisel nädalal näitasid kõik kolm suurimat turuindeksit suurimat nädalast langust alates käesoleva aasta märtsist ning nii Dow Jones’i kui ka S&P 500 indeks langes aasta algusega võrreldes miinusesse.

Hiina makrouudiste osas tuli mõnevõrra negatiivsed numbrid seoses Hiina ekspordi olulise aeglustumisega. Novembris langes ekspordi kasvutempo 5,4% juurde, samal ajal kui oktoobris oli ekspordikasv olnud koguni 15,6%. Analüütikud olid oodanud novembriks 10%-list ekspordi kasvu. Ka import kasvas oodatust vähem, kui novembri impordi kasvuks tuli 3% eelmise aasta sama ajaga võrreldes.

Turul on jätkuvalt hirm USA-Hiina kaubandussuhete pärast, millele lisas värvi Hiina telekomiseadmete tootja Huawei finantsjuhi arreteerimine USA nõudmisel 1. detsembril Kanadas. Lisaks tegi kaubanduskonflikti osas turuosalisi närvilisemaks USA kaubandusesindaja Robert Lighthizeri kommentaar pühapäevases CBS-i telesaates, kus ta ütles, et peab 90-päevalist uute tariifide moratooriumi Hiina osas „kõvaks tähtajaks“ ning USA valitsus ei plaani kaubanduskonflikti suurenemisele piiri ette panna, juhul kui kaks osapoolt ei suuda kokkuleppeni jõuda 1. märtsiks.

Aktsiate tõusule panustavad investorid ootavad tähelepanelikult Föderaalreservi 18. – 19. detsembril toimuvat istungit, kus oodatakse, et Föderaalreservi juht Jerome Powell teeb vihjeid intresside tõstmise aeglustamise osas järgmisel aastal, mis võiks paljude arvates põhjustada veel aasta lõpus aktsiate hinnatõusu.

Sellist arvamust jagab näiteks Sevens Reporti president Tom Essaye, kes klientidele saadetud kirjas ütleb, et „suurem osa eelmise nädala uudistest olid kokkuvõttes positiivsed.“

„1. jaanuarist ei hakka kehtima 25%-lised tollitariifid, kokkuleppe saavutamiseks on suund antud, USA tööjõutururaport oli tugev, aga mitte liiga kuum, samal ajal ISM-i tööstussektori ostujuhtide indeksid olid tugevad ning Föderaalreserv läheb järjest rohkem lõdvema rahapoliitika suunas,“ kirjutas Essaye.

Hetkel kuum