Mait Kraun • 23. detsember 2018 kell 5:00

Hiina aktsiaturu langus teeb Wall Streetile silmad ette

Ameerika Ühendriikide aktsiaturge tabanud turbulents on köömes selle kõrval, mis on sellel aastal toimunud Hiinas, kirjutab CNNMoney.

Hiinas on aktsiaturud langenud tänavu juba ligi 30 protsenti.  Foto: EPA

Dow Jones ja teised suuremad Ühendriikide aktsiaindeksid on viimastel nädalatel järsult langenud, aga Hiinas algas aktsiate hinnalangus varem ning on kujunenud tunduvalt koledamaks.

Hiina peamine aktsiaindeks Shanghai Composite jõudis karuturule (vähemalt 20protsendiline langus eelmisest tipust) juba juunis. Ja pärast suve on kukkumine jätkunud. Hongkongi Hang Sengi indeks, kus on Hiina suurimad börsifirmad, sisenes karuturule septembris. Shanghai Composite on aasta algusega võrreldes kukkunud juba 28 protsenti.

Tegelikult on Hiina aktsiad olnud pikaajalises langustrendis juba 2015. aasta suvest saati. Shanghai Composite jõudis viimati rekordini 2015. aasta juunis ning alates sellest on indeks odavnenud enam kui 50 protsenti.

Foto: Reuters

Negatiivsete uudiste vool

Hiinale keskendunud investorid on pidanud toime tulema negatiivsete uudiste vooluga – olgu selleks Hiina majanduse aeglustumine või kaubandussõda Ameerika Ühendriikidega. Sarnaselt Ühendriikidele on ka Hiina võlatase paisunud väga suureks ning turuosalised muretsevad kinnisvaramulli ning jüaani stabiilsuse pärast.

USA presidendi Donald Trumpi ja Hiina liidri Xi Jingpingi vahel 1. detsembril sõlmitud kaubandussõja vaherahu pole kummagi riigi turge rahulikumaks muutnud. Dow Jones on detsembri algusest kukkunud üle 10 protsendi ning Shanghai Composite on kaotanud enam kui 5 protsenti.

Detsembris on Wall Streeti kukkumine kujunenud eriti suureks, sest investorid kardavad Föderaalreservilt intressimäärade tõstmist. Arvatakse, et majandus võib järgmisel aastal järsult aeglustuda ning sellises keskkonnas poleks intresside tõstmine väga hea mõte. Hiina investorid muretsevad selle pärast vähem.

Ökonomistid prognoosivad, et Peking laiendab järgmisel aastal stimuleerimismeetmeid, sest riigis oodatakse järgnevateks kvartaliteks majanduse täiendavat aeglustumist.

Sellel aastal alandas Hiina valitsus majanduskasvu turgutamiseks makse ning vähendas pankade kohustuslikku reservmäära. Kui 2019. aastal nende poliitikatega jätkatakse, siis võib see lühiajaliselt toetada ka ettevõtete kasumeid ja aktsiahindasid, prognoosivad analüütikud.

Hea riski ja preemia suhe

Hiina aktsiad tunduvad Wall Streetiga võrreldes küllaltki odavad. Pärast selle aasta suurt langust kaupleb Shanghai Composite börsifirmade hinna ja kasumi suhet arvesse võttes Dow Jonesist 40 protsenti madalamal.

"Pärast 2018. aasta korrektsiooni peaks Hiina aktsiate riski ja preemia suhe olema eriti soodne," ütles investeerimisfirma Invesco fondihaldur Mike Shiao klientidele saadetud kirjas.

Samas on veel üks faktor, mis Hiina aktsiaid ohustab. Suured Hiina ettevõtted annavad oma aktsiaid tihtipeale laenude tagatiseks. Kui laenuusaldajad hakkavad kahtlema börsifirma võimes laene tagasi maksta, võivad nad aktsiad maha müüa, ütles uuringufirma Enodo Economicsi peaökonomist Diana Choyleva. Tänavu oli selle efekt eriti suur, mille tõttu süvenes ka langus aktsiaturgudel.

Choyleva hinnangul on kuni 15 protsenti Hiina börsifirmade aktsiatest nõnda tagatiseks antud. "Just see on suuresti põhjustanud ka hinnalanguse aktsiaturgudel," nentis ta.

Hetkel kuum