Ken Rohelaan • 25. detsember 2018 kell 10:13

Nafta hind kukkus 1,5 aasta madalpunkti

West Texas Intermediate'i toornafta hind langes esmaspäeval viimase pooleteise madalaimale tasemele, vahendab MarketWatch.

Nafta hindade langust mõjutab mure liigsete varude kasvu pärast.  Foto: EPA

WTI nafta hind kukkus jõululaupäeval 6,7%, 42,53 dollarini barrelist. Oktoobri alguses saavutatud hinnatipust on USA toornafta odavnenud nüüdseks ligi 45%.

Esmaspäeval kukkus Brenti toornafta hind 6,2%, 50,47 dollarini barrelist, mis tähistab viimase 16 kuu madalpunkti. Brenti nafta on alates oktoobrist odavnenud ligi 42%.

Nafta hindade langust mõjutab mure liigsete varude kasvu pärast. Suurimad tootjad Ameerika Ühendriigid, Venemaa ja Saudi Araabia on viimastel kuudel pumbanud rekordilises koguses naftat.

Samas värskete prognooside järgi on 2019. aastaks oodata nafta nõudluse kasvu aeglustumist. Finantspinged arenevatel turgudel, tõusvad intressimäärad ja kaubandussõda suurendavad hirme, et maailma majanduskasv aeglustub, mis omakorda koormaks kütuse tarbimist.

Tootjad valmis rohkem kärpima

Detsembri alguses peetud OPECi ja teiste naftatootjate tippkohtumisel leppisid osalejad kokku pühkida järgmise aasta esimese kuue kuu jooksul turult 1,2 miljonit barrelit naftat päevas.

Samas kokku lepitud kuue kuu pikkune naftakärbe ei ole veel alanud, kui tootmise suuremad vähendajad on tõotanud kärpeid juba pikendada või süvendada, selgus pühapäeval.

Hetkel kuum