Mait Kraun • 13. jaanuar 2019 kell 17:05
DoubleLine Capitali juht ja asutaja Jeffrey Gundlach arvab, et USA riigivõlg hakkab majandusele probleeme tekitama.  Foto: Reuters/Scanpix

Gundlach: USA majandus ujub võla ookeanil

Tuntud võlakirjainvestor ja miljardär Jeffrey Gundlach hoiatas, et USA on kõrini võlgades, vahendab Bloomberg.

Barron korraldas kohtumise, kuhu tulid kohale 10 Wall Streeti “nutikamat” investorit. Gundlach tõi kohtumisel välja majanduses varitsevad ohud, eriti USA ettevõtete võlakirjaturul toimuva. Tema mõtted kattusid suuresti sellega, mida Gundlach on ka varasemalt välja öelnud.

Ta nentis, et rämpsvõlakirju on turule paisatud hulganisti ja kõrgema kvaliteediga võlakirjade müük on samuti kasvanud. Seda ajal, mil Föderaalreserv on rahatrüki lõpetanud ning proovib oma bilanssi vähendama hakata (võlakirju uuesti müüma hakata). “See on tekitanud võla ookeani,” ütles Gundlach.

Trump ei saa kiidelda

Ta lisas, et USA president Donald Trump ei saa majandusega kiidelda, sest võlgade suurendamisel.

Gundlach prognoosib, et reaalse SKP kasvutempo saab tänavu Ühendriikides olema vaid 0,5 protsenti. Ta viitas USDebtClock.org veebilehel olevatele andmetele ning nentis, et USA on andnud lubadusi kokku 122 triljoni dollari eest, mis võrdub riigi kuuekordse SKP-ga.

“Ma ei ütle, et majandus on kehvas seisus. Ma ütlen, et see on kunstlikult tugev, sest valitsus stimuleerib majandust kulutamisega,” ütles Gundlach kohtumisel. “Me oleme võlgasid juurde võtnud. Peaksime tugeva majanduse perioodil hoopis vastupidist tegema.”

Gundlachi Total Return Bond Fund ületas ka 2018. aastal suurt enamust konkurentidest. Mullu pakkus see 1,8protsendilist tootlust, mis on USA 10 suurima võlakirjafondi seas parim tootlus, selgub Bloombergi kogutud andmetest.

Aktsiaturgude langus jätkub

Gundlach arvab, et USA aktsiaturgude langus jätkub. Tõsi, viimasel ajal on toimunud stabiliseerumine ning tänavu on turgude jaoks olnud parim aasta algus viimase 13 aasta jooksul. Gundlach arvates on aktsiaturud aasta esimeses pooles nõrgad, aga aasta lõpus toimub taastumine – olukord saab 2018. aastaga olema seega vastupidine.

“Seega nüüdseks oleme jõudnud karuturule. Ma ei defineeri seda kui 20protsendilist langust eelmisest tipust. Karuturu defineerib minu jaoks aktsiate käitumine,” ütles ta.

Investeerimisfirma Ariel Investmentsi aktsiainvesteeringute juht Rupal Bhansali ütles, et investorid peaksid õppust võtma General Electricuga toimunust ning keskenduma rohkem ettevõtete bilansile, mitte kasumi- ja käibekasvule. Ta lisas, et ettevõtetel, millel on palju raha varutud, on tunduvalt paremas positsioonis.

USA suurendas mullu oma riigivõlga umbes triljoni dollari võrra. Tundub, et turgude jaoks see probleem ei ole ning USA võimes võlgasid tagasi maksta ei kahelda. 10-aastaste võlakirjade tootlus langes reedel 2,7protsendini. Veel 2018. aasta oktoobris oli intress 3,26 protsenti.

Hetkel kuum