Mait Kraun • 13. jaanuar 2019 kell 8:00
Nafta on viimase kahe nädala jooksul kallinenud 10 kauplemispäevast 9-l  Foto: EPA

Pessimistid pagevad naftaturult

Hiljutine naftahindade tõus on pessimiste turult eemale peletamas, kirjutab Bloomberg.

Riskifondid vähendasid Brenti toornafta hinnalangusele panustavate positsioonide mahtu madalaima tasemeni alates novembri keskpaigast. Fondid on püüdnud oma kaotusi piirata, sest nafta on viimasel ajal järsult kallinenud. Nüüd on aina enam hakatud panustama hoopis hinnatõusule.

Brenti toornafta kallines sellel nädalal tublisti, sest USA ja Hiina kaubanduskõnelused on edenemas ning Saudi Araabia kinnitas, et nende eesmärk on ülepakkumine turult kaotada. Fondijuhid on nädala jooksul panustanud nii tõusu jätkumisele kui ka langusele, aga nüüdseks on märke hinnatõusu jätkumisest juba raske ignoreerida, ütles investeerimisfirma Excel Futuresi president Mark Waggoner.

Meeleolud paranemas

“Järjekordne positiivne nädal mõjutab paljude inimeste psühholoogiat. Veel mõned kuud tagasi oli nafta tõsise löögi all,” ütles Waggoner. “Ma arvan, et järgmisel nädalal hüppab pardale veel investoreid.

Brenti toornafta jõudis 18 kuu madalaima tasemeni detsembri lõpus. Alates sellest on hind tõusnud 20 protsenti. Tõsi, võrreldes oktoobris saavutatud tippudega on tooraine jätkuvalt kolmandiku võrra langenud. Hinda survestavad faktorid – USA kildanafta tootmine ja ebakindlus majanduskasvu osas – pole kuhugile kadunud. Reedel odavnesid hinnad esimest korda kahe nädala jooksul ning õhtuks maksis barrel 60,48 dollarit.

Nädala lõikes kallinesid USA toornafta hinnad 7,6 protsenti, mis on viimase kuue kuu parim nädal.

Brenti tõusule panustavate positsioonide netomaht tõusis 3,8 protsenti, 158 146 optsiooni- ja futuurilepinguni (8. jaanuaril lõppenud nädalal), selgub ICE Futures Europe andmetest.

Saudi Araabial siht silme ees

Märkimisväärset mõju avaldas see, et Brenti langusele panustavate positsioonide mahtu vähendati 3,6 protsendi võrra. Tõusule panustavate positsioonide maht kasvas aga 0,8 protsenti.

“Riskifondid püüdsid detsembri lõpus kehva aastat parandada ja selle tõttu panustati aktiivselt ka langusele,” ütles investeerimisfirma Aberdeen Standard Investmentsi strateeg Frances Hudson. Ta lisas, et sentiment on viimasel ajal tublisti paranenud.

“Tundub, et turud on tootmisega seotud uudised ära seedinud,” ütles Hudson. “Saudi Araabia on väga distsiplineeritud ning plaanib pärast detsembrikuiseid kärpeid tootmist vähendada ka jaanuaris.”

Hetkel kuum